Vertaa tehoa (453 hv vs 309 hv), tavaratilaa ja hintaa (62 900 € vs 45 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Mustang Coupe vai Toyota RAV4?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
Toyota RAV4 on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 45 800 € , kun taas Ford Mustang Coupe maksaa 62 900 € . Ero on noin 17 099 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota RAV4 kuluttaa 1,3 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Ford Mustang Coupe, jonka kulutus on 12 L/100km. Ero on noin 10,7 L/100km.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Ford Mustang Coupe tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 453 hv verrattuna 309 hv:een. Ero on noin 144 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Mustang Coupe on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,4 s, kun taas Toyota RAV4 tarvitsee 5,8 s. Ero on noin 1,4 s sekuntia.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Toyota RAV4 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.
Omapainossa Toyota RAV4 on tuskin kevyempi – 1 655 kg verrattuna 1 808 kg:een. Painoero on noin 153 kg.
Kantavuudessa Toyota RAV4 tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 610 kg verrattuna 334 kg:een. Ero on noin 276 kg.
Toyota RAV4 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Mustang -kupé on ikoninen amerikkalainen urheilija, joka ilmoittaa saapumisensa näyttävästi ja tarjoaa ajettavaa, joka saa hymyn huulille. Se sopii ostajalle, joka arvostaa persoonaa ja ajamisen riemua enemmän kuin arkista konservatiivisuutta.
Tiedot
RAV4 on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille. Sen monipuolinen sisätila, hyvä näkyvyys ja helppo huollettavuus tekevät siitä erinomaisen valinnan perheille ja aktiivisille kuljettajille.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
62 900 - 79 700 €
|
Hinta
45 800 - 65 800 €
|
|
Kulutus L/100km
12 - 12,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
133 - 137 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
275 - 282 g/km
|
CO2
30 - 121 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Coupé
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
4
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 808 - 1 837 kg
|
Omamassa
1 655 - 1 960 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
446 - 514 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 916 - 1 917 mm
|
Leveys
1 880 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
327 - 334 kg
|
Kantavuus
515 - 610 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
446 - 453 hv
|
Teho hv
185 - 309 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,4 - 5,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
540 Nm
|
Vääntömomentti
-
|
|
Sylinterien lukumäärä
8
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
328 - 334 kW
|
Teho kW
136 - 227 kW
|
|
Iskutilavuus
5 038 cm3
|
Iskutilavuus
2 487 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D, B
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
Toyota
|