Vertaa tehoa (449 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 900 € vs 255 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BYD Atto 3 vai Maserati MCPURA Coupe?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
BYD Atto 3 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 46 900 € , kun taas Maserati MCPURA Coupe maksaa 255 300 € . Ero on noin 208 414 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Maserati MCPURA Coupe tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa – 630 hv verrattuna 449 hv:een. Ero on noin 181 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MCPURA Coupe on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas BYD Atto 3 tarvitsee 3,9 s. Ero on noin 1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati MCPURA Coupe vetää ilmeisesti voimakkaammin, 730 Nm verrattuna 560 Nm:een. Eroa on noin 170 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Istuimet: BYD Atto 3 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa Maserati MCPURA Coupe on erottuvasti kevyempi – 1 469 kg verrattuna 1 880 kg:een. Painoero on noin 411 kg.
Tavaratilan koossa BYD Atto 3 tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 490 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 390 L.
Kantavuudessa BYD Atto 3 tarjoaa selvästi enemmän – 530 kg verrattuna 321 kg:een. Ero on noin 209 kg.
BYD Atto 3 on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BYD Atto 3 on käytännöllinen ja viihtyisä sähköinen crossover, jossa moderni sisustus ja selkeä käyttöliittymä tekevät arjen ajamisesta vaivatonta. Se erottuu kilpailijoistaan tilan, energiatehokkuuden ja kattavan varustelun yhdistelmällä, joten se sopii hyvin niin perheille kuin kaupunkiajajillekin.
TiedotMaserati MCPURA Coupe on italialaisen muotokielen draamaa parhaimmillaan — näyttävä ja itsevarma, se ei peittele haluaan erottua. Ajossa se tarjoaa sekä ylellisyyttä että pirteää luonnetta, eli täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa sekä huomiota että aitoa ajamisen iloa.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
46 900 - 53 100 €
|
Hinta
255 300 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
11,5 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
16,4 - 17,8 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
470 - 510 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
261 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 880 - 1 990 kg
|
Omamassa
1 469 kg
|
|
Tavaratila
490 L
|
Tavaratila
100 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 875 mm
|
Leveys
1 965 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
530 kg
|
Kantavuus
321 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
313 - 449 hv
|
Teho hv
630 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,9 - 5,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
380 - 560 Nm
|
Vääntömomentti
730 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
230 - 330 kW
|
Teho kW
463 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
3 000 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2026
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
BYD
|
Merkki
Maserati
|