VS

BMW X1 vs Ford Bronco vertailu

Vertaa tehoa (326 hv vs 335 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 500 € vs 70 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X1 vai Ford Bronco?

BMW X1 vs Ford Bronco: tärkeimmät erot

BMW X1

4,2 (6 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • selvästi taloudellisempi
  • erottuvasti nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Ford Bronco

  • minimaalisesti enemmän tehoa
  • tuskin enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

X1

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

BMW X1 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 46 500 € , kun taas Ford Bronco maksaa 70 800 € . Ero on noin 24 332 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW X1 kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Ford Bronco, jonka kulutus on 11,3 L/100km. Ero on noin 8,8 L/100km.

Bronco

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Ford Bronco tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa335 hv verrattuna 326 hv:een. Ero on noin 9 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW X1 on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,4 s, kun taas Ford Bronco tarvitsee 6,7 s. Ero on noin 1,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Bronco vetää lievästi voimakkaammin, 563 Nm verrattuna 477 Nm:een. Eroa on noin 86 Nm.

X1

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa BMW X1 on vakuuttavasti kevyempi – 1 575 kg verrattuna 2 289 kg:een. Painoero on noin 714 kg.

Tavaratilan koossa Ford Bronco tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 562 L verrattuna 540 L:een. Ero on noin 22 L.

Kantavuudessa BMW X1 tarjoaa lievästi enemmän – 500 kg verrattuna 411 kg:een. Ero on noin 89 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW X1 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 46 500 €
X1

BMW X1

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 136 - 326 hv
  • Kulutus L/100km : 2,5 - 7,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 81 km
BMW X1
Ford Bronco

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW X1

BMW X1 on urbaani katumaasturi, joka pakkaa yllättävän käytännöllisyyden ja selkeän premium-tunnelman kompaktimpaan kuoreen. Ajo tuntuu napakalta ja sisätilat on suunniteltu helpottamaan arkea — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa tyylikkään, toimivan ja hieman persoonallisen auton ilman turhaa kikkailua.

Tiedot

Ford Bronco

Ford Bronco on itsevarma maasturi, joka yhdistää kulmikkaan retrotyylin ja modernin käytännöllisyyden ilman liiallista kikkailua. Se tuntuu ketterältä poluilla ja yllättävän mukavalta kaupungissa — täydellinen valinta niille, jotka kaipaavat seikkailua ilman turhia kompromisseja.

Tiedot
BMW X1
Ford Bronco

Kustannukset ja kulutus

Hinta
46 500 - 67 500 €
Hinta
70 800 - 72 900 €
Kulutus L/100km
2,5 - 7,7 L/100km
Kulutus L/100km
11,3 - 12,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
81 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
57 - 175 g/km
CO2
257 - 288 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Maastoauto
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 575 - 1 935 kg
Omamassa
2 289 - 2 418 kg
Tavaratila
490 - 540 L
Tavaratila
504 - 562 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 845 mm
Leveys
1 928 - 1 937 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
490 - 500 kg
Kantavuus
387 - 411 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
136 - 326 hv
Teho hv
335 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,7 - 7,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
Vääntömomentti
563 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
100 - 240 kW
Teho kW
246 kW
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
Iskutilavuus
2 694 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2023
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
BMW
Merkki
Ford
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.