Vertaa tehoa (601 hv vs 309 hv), tavaratilaa ja hintaa (60 000 € vs 45 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW i4 vai Toyota RAV4?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Toyota RAV4 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 45 800 € , kun taas BMW i4 maksaa 60 000 € . Ero on noin 14 182 €.
Sähköisessä toimintamatkassa BMW i4 suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 613 km:een, noin 476 km enemmän kuin Toyota RAV4.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa BMW i4 tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 601 hv verrattuna 309 hv:een. Ero on noin 292 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW i4 on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,7 s, kun taas Toyota RAV4 tarvitsee 5,8 s. Ero on noin 2,1 s sekuntia.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota RAV4 on huomattavasti kevyempi – 1 655 kg verrattuna 2 070 kg:een. Painoero on noin 415 kg.
Tavaratilan koossa Toyota RAV4 tarjoaa hieman enemmän tilaa – 514 L verrattuna 470 L:een. Ero on noin 44 L.
Kantavuudessa Toyota RAV4 tarjoaa huomattavasti enemmän – 610 kg verrattuna 480 kg:een. Ero on noin 130 kg.
BMW i4 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
BMW i4 yhdistää BMW- tunnon sähköiseen hiljaisuuteen, tarjoten ajettavuutta ja ilmettä jotka saavat hymyilemään ilman pakoputken pauketta. Sisätilat ovat hillityn tyylikkäät ja käytännölliset, joten se tuntuu fiksulta valinnalta niille, jotka haluavat urheilullisuutta arkeen ilman kompromisseja.
TiedotRAV4 on käytännöllinen ja luotettava katumaasturi, joka sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille. Sen monipuolinen sisätila, hyvä näkyvyys ja helppo huollettavuus tekevät siitä erinomaisen valinnan perheille ja aktiivisille kuljettajille.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
60 000 - 76 000 €
|
Hinta
45 800 - 65 800 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
1,3 - 5,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
14,7 - 16,7 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
514 - 613 km
|
Sähköinen toimintasäde
133 - 137 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
30 - 121 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 070 - 2 285 kg
|
Omamassa
1 655 - 1 960 kg
|
|
Tavaratila
470 L
|
Tavaratila
446 - 514 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 852 mm
|
Leveys
1 880 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
445 - 480 kg
|
Kantavuus
515 - 610 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
286 - 601 hv
|
Teho hv
185 - 309 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,7 - 6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
400 - 795 Nm
|
Vääntömomentti
-
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
210 - 442 kW
|
Teho kW
136 - 227 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
2 487 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
C, D, B
|
|
Merkki
BMW
|
Merkki
Toyota
|