VS

VW Tiguan vs Citroen C4 vertailu

Vertaa tehoa (272 hv vs 156 hv), tavaratilaa ja hintaa (40 800 € vs 25 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Tiguan vai Citroen C4?

VW Tiguan vs Citroen C4: tärkeimmät erot

VW Tiguan

4,1 (9 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • erottuvasti nopeampi 0–100 km/h
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Citroen C4

4,7 (3 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • vakuuttavasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • hieman kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Tiguan

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Citroen C4 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 25 000 € , kun taas VW Tiguan maksaa 40 800 € . Ero on noin 15 824 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Tiguan kuluttaa 1,4 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Citroen C4, jonka kulutus on 4,7 L/100km. Ero on noin 3,3 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Citroen C4 suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 427 km:een, noin 301 km enemmän kuin VW Tiguan.

C4

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa VW Tiguan tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa272 hv verrattuna 156 hv:een. Ero on noin 116 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Tiguan on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,9 s, kun taas Citroen C4 tarvitsee 8 s. Ero on noin 2,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Tiguan vetää selvästi voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 270 Nm:een. Eroa on noin 130 Nm.

Tiguan

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Citroen C4 on hieman kevyempi – 1 403 kg verrattuna 1 599 kg:een. Painoero on noin 196 kg.

Tavaratilan koossa VW Tiguan tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 652 L verrattuna 510 L:een. Ero on noin 142 L.

Kantavuudessa VW Tiguan tarjoaa erottuvasti enemmän – 544 kg verrattuna 406 kg:een. Ero on noin 138 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Tiguan hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 40 800 €
Tiguan

VW Tiguan

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 130 - 272 hv
  • Kulutus L/100km : 1,4 - 8,4 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 118 - 126 km
VW Tiguan
Citroen C4

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

VW Tiguan

Tiguan on monipuolinen ja käytännöllinen katumaasturi, joka tarjoaa tilavan ja hyvin viimeistellyn sisustan arjen ja pidempienkin matkojen tarpeisiin. Ajo tuntuu tasapainoiselta ja hallitulta, ja varustelun sekä turvallisuusominaisuuksien ansiosta se on luotettava valinta perheelle tai aktiiviselle kuljettajalle.

Tiedot

Citroen C4

Citroën C4 erottuu katukuvassa rohkealla tyylillään ja pehmeällä jousituksellaan, joka tekee epätasaisista teistä lähes anteeksiannettavia. Se on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa käytännöllisyyttä ja ranskalaista charmia ilman turhaa jäykistelyä.

Tiedot
VW Tiguan
Citroen C4

Kustannukset ja kulutus

Hinta
40 800 - 66 400 €
Hinta
25 000 - 39 100 €
Kulutus L/100km
1,4 - 8,4 L/100km
Kulutus L/100km
4,7 - 4,8 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
14,6 - 15,3 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
118 - 126 km
Sähköinen toimintasäde
354 - 427 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
32 - 190 g/km
CO2
0 - 108 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 599 - 1 879 kg
Omamassa
1 403 - 1 652 kg
Tavaratila
490 - 652 L
Tavaratila
380 - 510 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 842 - 1 859 mm
Leveys
1 800 - 1 834 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
460 - 544 kg
Kantavuus
379 - 406 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini MHEV
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
130 - 272 hv
Teho hv
110 - 156 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,9 - 10,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8 - 10,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
220 - 400 Nm
Vääntömomentti
205 - 270 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
3
Teho kW
96 - 200 kW
Teho kW
81 - 115 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
1 199 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B, G
CO2-tehokkuusluokka
A, C
Merkki
VW
Merkki
Citroen
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.