VS

Toyota Proace Bus vs VW Caddy vertailu

Vertaa tehoa (180 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (38 400 € vs 33 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota Proace Bus vai VW Caddy?

Toyota Proace Bus vs VW Caddy: tärkeimmät erot

Toyota Proace Bus

  • vähän enemmän tehoa
  • vakuuttavasti pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

VW Caddy

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • hieman halvempi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • jonkin verran nopeampi 0–100 km/h
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Proace Bus

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

VW Caddy on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 33 700 € , kun taas Toyota Proace Bus maksaa 38 400 € . Ero on noin 4 626 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Caddy kuluttaa 0,5 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Toyota Proace Bus, jonka kulutus on 6,5 L/100km. Ero on noin 6 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Toyota Proace Bus suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 343 km:een, noin 222 km enemmän kuin VW Caddy.

Caddy

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Toyota Proace Bus tarjoaa vähän enemmän tehoa180 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 30 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Caddy on jonkin verran nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 11,4 s, kun taas Toyota Proace Bus tarvitsee 13,3 s. Ero on noin 1,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Proace Bus vetää jonkin verran voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 320 Nm:een. Eroa on noin 80 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Toyota Proace Bus tarjoaa enemmän paikkoja – 9 vs. 7.

Omapainossa VW Caddy on jonkin verran kevyempi – 1 575 kg verrattuna 1 835 kg:een. Painoero on noin 260 kg.

Kantavuudessa Toyota Proace Bus tarjoaa vakuuttavasti enemmän – 1 265 kg verrattuna 710 kg:een. Ero on noin 555 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Caddy antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 33 700 €
Caddy

VW Caddy

  • Moottorityyppi : Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 102 - 150 hv
  • Kulutus L/100km : 0,5 - 6,9 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 116 - 121 km
Toyota Proace Bus
VW Caddy

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Toyota Proace Bus

Toyota Proace on käytännöllinen, tilava matkustajankuljetin, joka tarjoaa arkeen sopivaa mukavuutta ja monikäyttöisyyttä niin perheen viikonloppureissuille kuin yrityksen asiakaskyyteihin. Se ei yritä olla urheiluperformanssia tarjoava auto, mutta hoitaa homman luotettavasti, tarjoaa hillityn ajotuntuman ja jättää ostajalle mielenrauhaa sekä rahaa muihin valintoihin.

Tiedot

VW Caddy

Caddy on Volkswagenin käytännöllinen tekijä, joka yhdistää tilavan arjen tarpeiden hoidon hillittyyn saksalaiseen viimeistelyyn. Se ei yritä olla showmies, mutta viihtyisä ohjaamo ja toimiva ajettavuus tekevät siitä oivan kumppanin niin päivittäisiin työmatkoihin kuin viikonlopun retkiin — tylsästi fiksu valinta.

Tiedot
Toyota Proace Bus
VW Caddy

Kustannukset ja kulutus

Hinta
38 400 - 69 400 €
Hinta
33 700 - 55 800 €
Kulutus L/100km
6,5 - 6,7 L/100km
Kulutus L/100km
0,5 - 6,9 L/100km
Kulutus kWh/100km
24,2 - 24,3 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
218 - 343 km
Sähköinen toimintasäde
116 - 121 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
19,7 kWh
CO2
0 - 177 g/km
CO2
10 - 165 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L

Mitat ja kori

Kori
Bussi
Kori
Korkeakattoinen farmari
Istuimet
5 - 9
Istuimet
5 - 7
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 835 - 2 140 kg
Omamassa
1 575 - 1 998 kg
Tavaratila
0 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
4 500 - 4 853 mm
Leveys
1 920 mm
Leveys
1 855 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 819 - 1 860 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
2 556 - 3 700 L
Kantavuus
825 - 1 265 kg
Kantavuus
501 - 710 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
Moottorityyppi
Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
136 - 180 hv
Teho hv
102 - 150 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
13,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,4 - 14 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
173 - 186 km/h
Vääntömomentti
260 - 400 Nm
Vääntömomentti
220 - 320 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
100 - 132 kW
Teho kW
75 - 110 kW
Iskutilavuus
2 184 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 1 968 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
A, F, G
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B
Merkki
Toyota
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.