Vertaa tehoa (102 hv vs 180 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 700 € vs 38 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Suzuki Jimny vai Toyota Proace Bus?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Suzuki Jimny on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 30 700 € , kun taas Toyota Proace Bus maksaa 38 400 € . Ero on noin 7 643 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Proace Bus kuluttaa 6,5 L/100km ja on siten vähän taloudellisempi kuin Suzuki Jimny, jonka kulutus on 7,7 L/100km. Ero on noin 1,2 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Toyota Proace Bus tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 180 hv verrattuna 102 hv:een. Ero on noin 78 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Suzuki Jimny on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 12,8 s, kun taas Toyota Proace Bus tarvitsee 13,3 s. Ero on noin 0,5 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Proace Bus vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 130 Nm:een. Eroa on noin 270 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Toyota Proace Bus tarjoaa enemmän paikkoja – 9 vs. 2.
Omapainossa Suzuki Jimny on ratkaisevasti kevyempi – 1 165 kg verrattuna 1 835 kg:een. Painoero on noin 670 kg.
Kantavuudessa Toyota Proace Bus tarjoaa selvästi enemmän – 1 265 kg verrattuna 270 kg:een. Ero on noin 995 kg.
Toyota Proace Bus antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Jimny on pieni, kulmikas ja uskottava maasturi, joka nauttii kurakelistä ja herättää katseita kaupungin kaduilla. Se ei yritä olla luksusmalli vaan tarjoaa rehellisen ja käytännöllisen paketin ostajalle, joka haluaa aitoutta ja seikkailun makua joka ajomatkaan.
TiedotToyota Proace on käytännöllinen, tilava matkustajankuljetin, joka tarjoaa arkeen sopivaa mukavuutta ja monikäyttöisyyttä niin perheen viikonloppureissuille kuin yrityksen asiakaskyyteihin. Se ei yritä olla urheiluperformanssia tarjoava auto, mutta hoitaa homman luotettavasti, tarjoaa hillityn ajotuntuman ja jättää ostajalle mielenrauhaa sekä rahaa muihin valintoihin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
30 700 - 33 700 €
|
Hinta
38 400 - 69 400 €
|
|
Kulutus L/100km
7,7 L/100km
|
Kulutus L/100km
6,5 - 6,7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
24,2 - 24,3 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
218 - 343 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
173 g/km
|
CO2
0 - 177 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
40 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Maastoauto
|
Kori
Bussi
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
5 - 9
|
|
Ovet
3
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 165 kg
|
Omamassa
1 835 - 2 140 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
0 L
|
|
Pituus
3 645 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 645 mm
|
Leveys
1 920 mm
|
|
Korkeus
1 705 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
863 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
270 kg
|
Kantavuus
825 - 1 265 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
|
|
Vaihteisto
Manuel
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
102 hv
|
Teho hv
136 - 180 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
13,3 s
|
|
Huippunopeus
145 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
130 Nm
|
Vääntömomentti
260 - 400 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
75 kW
|
Teho kW
100 - 132 kW
|
|
Iskutilavuus
1 462 cm3
|
Iskutilavuus
2 184 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 021 - 2 024
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F
|
CO2-tehokkuusluokka
A, F, G
|
|
Merkki
Suzuki
|
Merkki
Toyota
|