Vertaa tehoa (265 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 000 € vs 26 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Skoda Kodiaq vai Toyota Yaris?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
Toyota Yaris on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 26 600 € , kun taas Skoda Kodiaq maksaa 46 000 € . Ero on noin 19 475 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Skoda Kodiaq kuluttaa 1,5 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Toyota Yaris, jonka kulutus on 3,8 L/100km. Ero on noin 2,3 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Toyota Yaris tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa – 280 hv verrattuna 265 hv:een. Ero on noin 15 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Yaris on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas Skoda Kodiaq tarvitsee 6,3 s. Ero on noin 0,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Skoda Kodiaq vetää tuskin voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 390 Nm:een. Eroa on noin 10 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Toyota Yaris on merkittävästi kevyempi – 1 090 kg verrattuna 1 684 kg:een. Painoero on noin 594 kg.
Tavaratilan koossa Skoda Kodiaq tarjoaa vakuuttavasti enemmän tilaa – 910 L verrattuna 286 L:een. Ero on noin 624 L.
Kantavuudessa Skoda Kodiaq tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 563 kg verrattuna 525 kg:een. Ero on noin 38 kg.
Skoda Kodiaq hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Kodiaq on tilava ja käytännöllinen katumaasturi, joka sopii mainiosti perheelle ja pitkille matkoille ilman turhaa prameilua. Sisätilat ovat huolella suunnitellut ja arjen käytössä fiksut, joten Kodiaq tarjoaa mukavuutta ja luotettavuutta ripauksella seikkailuhenkeä.
TiedotYaris on kompakti veijari kaupungissa, joka yllättää älykkäällä käytännöllisyydellään ja pirteällä luonteellaan. Se tarjoaa vaivattoman arjen kumppanin ilman turhia krumeluureja — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa fiksun ja huolettoman auton.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
46 000 - 61 500 €
|
Hinta
26 600 - 49 600 €
|
|
Kulutus L/100km
1,5 - 8,2 L/100km
|
Kulutus L/100km
3,8 - 8,7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
119 - 122 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
35 - 186 g/km
|
CO2
87 - 197 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Viistoperä
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 684 - 1 970 kg
|
Omamassa
1 090 - 1 356 kg
|
|
Tavaratila
745 - 910 L
|
Tavaratila
141 - 286 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 864 mm
|
Leveys
1 745 - 1 805 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
460 - 563 kg
|
Kantavuus
289 - 525 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Manuaalivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
150 - 265 hv
|
Teho hv
116 - 280 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,3 - 9,7 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
|
Vääntömomentti
390 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
110 - 195 kW
|
Teho kW
85 - 206 kW
|
|
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
|
Iskutilavuus
1 490 - 1 618 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
F, G, E, B
|
CO2-tehokkuusluokka
B, G
|
|
Merkki
Skoda
|
Merkki
Toyota
|