VS

Renault Symbioz vs VW Golf Variant vertailu

Vertaa tehoa (158 hv vs 204 hv), tavaratilaa ja hintaa (30 000 € vs 35 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Symbioz vai VW Golf Variant?

Renault Symbioz vs VW Golf Variant: tärkeimmät erot

Renault Symbioz

4,5 (5 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi halvempi
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

VW Golf Variant

  • selvästi enemmän tehoa
  • minimaalisesti taloudellisempi
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Symbioz

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Renault Symbioz on lievästi edullisempi – sen lähtöhinta on 30 000 € , kun taas VW Golf Variant maksaa 35 100 € . Ero on noin 5 059 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Golf Variant kuluttaa 4,3 L/100km ja on siten minimaalisesti taloudellisempi kuin Renault Symbioz, jonka kulutus on 4,5 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.

Golf Variant

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa VW Golf Variant tarjoaa selvästi enemmän tehoa204 hv verrattuna 158 hv:een. Ero on noin 46 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Golf Variant on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,5 s, kun taas Renault Symbioz tarvitsee 9,1 s. Ero on noin 2,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Golf Variant vetää erottuvasti voimakkaammin, 360 Nm verrattuna 265 Nm:een. Eroa on noin 95 Nm.

Symbioz

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Renault Symbioz on minimaalisesti kevyempi – 1 359 kg verrattuna 1 366 kg:een. Painoero on noin 7 kg.

Tavaratilan koossa VW Golf Variant tarjoaa tuskin enemmän tilaa – 611 L verrattuna 576 L:een. Ero on noin 35 L.

Kantavuudessa VW Golf Variant tarjoaa vähän enemmän – 547 kg verrattuna 459 kg:een. Ero on noin 88 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Golf Variant antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 35 100 €
Golf Variant

VW Golf Variant

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 116 - 204 hv
  • Kulutus L/100km : 4,3 - 7 L/100km
Renault Symbioz
VW Golf Variant

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Symbioz

Renault Symbioz näyttää, miten auto voi muuttua kodin laajennukseksi: sisustus on yhtä aikaa kodikas ja futuristinen, kuin liikkuva olohuone. Se ei ehkä ole tavallisen ostajan arkea, mutta antaa selkeän kurssin siitä, mihin Renault haluaa viedä ajamisen tulevaisuudessa — älykäs, yhteensopiva ja hieman leikkisä.

Tiedot

VW Golf Variant

Golf Variant on käytännöllinen ja tyylikkään hillitty farmari, joka yhdistää arjen toimivuuden ja saksalaista laatua hakevalle kuljettajalle sopivan olemuksen. Se ei huuda, mutta hoitaa homman luotettavasti ja tarjoaa fiksuja ratkaisuja tavaran kuljetukseen sekä mukavan ajokokemuksen ilman turhaa kikkailua.

Tiedot
Renault Symbioz
VW Golf Variant

Kustannukset ja kulutus

Hinta
30 000 - 37 300 €
Hinta
35 100 - 47 200 €
Kulutus L/100km
4,5 - 6 L/100km
Kulutus L/100km
4,3 - 7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
102 - 136 g/km
CO2
114 - 159 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Farmari
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 359 - 1 465 kg
Omamassa
1 366 - 1 551 kg
Tavaratila
492 - 576 L
Tavaratila
611 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 797 mm
Leveys
1 789 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
455 - 459 kg
Kantavuus
509 - 547 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
140 - 158 hv
Teho hv
116 - 204 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,1 - 11 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 10,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 265 Nm
Vääntömomentti
220 - 360 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
103 - 116 kW
Teho kW
85 - 150 kW
Iskutilavuus
1 332 - 1 789 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
C, D, E
CO2-tehokkuusluokka
D, F, C
Merkki
Renault
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.