VS

Renault Scénic vs Toyota Urban Cruiser vertailu

Vertaa tehoa (218 hv vs 184 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 100 € vs 40 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Scénic vai Toyota Urban Cruiser?

Renault Scénic vs Toyota Urban Cruiser: tärkeimmät erot

Renault Scénic

4,6 (3 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi enemmän tehoa
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • tuskin kevyempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Toyota Urban Cruiser

4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • tuskin halvempi
  • melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi
  • tuskin nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Scénic

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Toyota Urban Cruiser on tuskin edullisempi – sen lähtöhinta on 40 600 € , kun taas Renault Scénic maksaa 42 100 € . Ero on noin 1 469 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Toyota Urban Cruiser: se kuluttaa 15,1 kWh/100km ja on melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi kuin Renault Scénic, jonka kulutus on 16,6 kWh/100km. Ero on noin 1,5 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Renault Scénic suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 598 km:een, noin 172 km enemmän kuin Toyota Urban Cruiser.

Urban Cruiser

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Renault Scénic tarjoaa lievästi enemmän tehoa218 hv verrattuna 184 hv:een. Ero on noin 34 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Urban Cruiser on tuskin nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,4 s, kun taas Renault Scénic tarvitsee 7,9 s. Ero on noin 0,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Urban Cruiser vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 307 Nm verrattuna 300 Nm:een. Eroa on noin 7 Nm.

Scénic

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Renault Scénic on tuskin kevyempi – 1 822 kg verrattuna 1 839 kg:een. Painoero on noin 17 kg.

Tavaratilan koossa Renault Scénic tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 545 L verrattuna 310 L:een. Ero on noin 235 L.

Kantavuudessa Renault Scénic tarjoaa lievästi enemmän – 518 kg verrattuna 421 kg:een. Ero on noin 97 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Scénic ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 42 100 €
Scénic

Renault Scénic

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 170 - 218 hv
  • Kulutus kWh/100km : 16,6 - 17,5 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 420 - 598 km
Renault Scénic
Toyota Urban Cruiser

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Scénic

Renault Scénic on tilava ja arjen sujuvoittava perheauto, joka yhdistää kätevyyden ja rennon ajomukavuuden. Sisältä se on fiksu ja käytännöllinen, eikä se ota elämää liian vakavasti — täydellinen valinta niille, jotka haluavat toimivuutta ilman turhaa prameilua.

Tiedot

Toyota Urban Cruiser

Toyota Urban Cruiser on näppärä ja luotettava kaupunkimaasturi, joka tuntuu suunnitellulta arjen pyöritykseen ja ahtaissa parkkiruutuissa loistamiseen. Se tarjoaa miellyttävän ajotuntuman ja selkeän ohjaamon, joten se sopii ostajalle, joka haluaa helppoutta, käytännöllisyyttä ja hillittyä tyyliä ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
Renault Scénic
Toyota Urban Cruiser

Kustannukset ja kulutus

Hinta
42 100 - 53 500 €
Hinta
40 600 - 46 900 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
16,6 - 17,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
15,1 - 16,6 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
420 - 598 km
Sähköinen toimintasäde
395 - 426 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
1 822 - 1 927 kg
Omamassa
1 839 - 1 939 kg
Tavaratila
545 L
Tavaratila
306 - 310 L
Pituus
4 470 mm
Pituus
-
Leveys
1 864 mm
Leveys
1 800 mm
Korkeus
1 571 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
1 670 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
514 - 518 kg
Kantavuus
411 - 421 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
170 - 218 hv
Teho hv
174 - 184 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 - 8,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 8,7 s
Huippunopeus
150 - 170 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
280 - 300 Nm
Vääntömomentti
193 - 307 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
125 - 160 kW
Teho kW
128 - 135 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Renault
Merkki
Toyota
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.