VS

Renault Rafale vs Rolls-Royce Spectre vertailu

Vertaa tehoa (300 hv vs 585 hv), tavaratilaa ja hintaa (45 800 € vs 405 300 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Rafale vai Rolls-Royce Spectre?

Renault Rafale vs Rolls-Royce Spectre: tärkeimmät erot

Renault Rafale

4,8 (11 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Rolls-Royce Spectre

4 (1 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Rafale

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Renault Rafale on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 45 800 € , kun taas Rolls-Royce Spectre maksaa 405 300 € . Ero on noin 359 496 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Rolls-Royce Spectre suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 530 km:een, noin 433 km enemmän kuin Renault Rafale.

Spectre

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Rolls-Royce Spectre tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa585 hv verrattuna 300 hv:een. Ero on noin 285 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Rolls-Royce Spectre on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,5 s, kun taas Renault Rafale tarvitsee 6,4 s. Ero on noin 1,9 s sekuntia.

Rafale

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Renault Rafale tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Renault Rafale on vakuuttavasti kevyempi – 1 734 kg verrattuna 2 890 kg:een. Painoero on noin 1 156 kg.

Kantavuudessa Rolls-Royce Spectre tarjoaa jonkin verran enemmän – 510 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 66 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Rafale on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 45 800 €
Rafale

Renault Rafale

  • Moottorityyppi Täyshybridi, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 200 - 300 hv
  • Kulutus L/100km 2 - 5 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 97 km
Renault Rafale
Rolls-Royce Spectre

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Rafale

Renault Rafale näyttää siltä, että se on suunniteltu kiinnostamaan – selkeälinjainen ja persoonallinen, eikä se peitä persoonallisuuttaan. Ajossa se tarjoaa fiksun yhdistelmän urbaania tyyliä ja helppokäyttöisyyttä, joten ostaja saa auton, joka sekä hymyilyttää että hoitaa hommat.

Tiedot

Rolls-Royce Spectre

Rolls‑Royce Spectre on ylenpalttinen ja hämmästyttävän hiljainen täysin sähköinen coupé, joka tuo perinteisen brittiläisen ylellisyyden sujuvasti sähköautojen aikakauteen. Se tarjoaa silkkiä muistuttavan matkustusmukavuuden ja vaikuttavan statussymbolin — täydellinen valinta niille, jotka haluavat, että ajamisesta tulee elämys eikä vain siirtymä.

Tiedot
Renault Rafale
Rolls-Royce Spectre

Kustannukset ja kulutus

Hinta
45 800 - 60 400 €
Hinta
405 300 €
Kulutus L/100km
2 - 5 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
22,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
97 km
Sähköinen toimintasäde
530 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
43 - 108 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 734 - 2 025 kg
Omamassa
2 890 kg
Tavaratila
539 - 627 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 886 mm
Leveys
2 017 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
415 - 444 kg
Kantavuus
510 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
200 - 300 hv
Teho hv
585 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,4 - 8,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
-
Vääntömomentti
900 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
147 - 221 kW
Teho kW
430 kW
Iskutilavuus
1 199 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2023
CO2-tehokkuusluokka
C, B
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Renault
Merkki
Rolls-Royce
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.