VS

Renault Rafale vs Cadillac VISTIQ vertailu

Vertaa tehoa (300 hv vs 615 hv), tavaratilaa ja hintaa (45 800 € vs 103 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Rafale vai Cadillac VISTIQ?

Renault Rafale vs Cadillac VISTIQ: tärkeimmät erot

Renault Rafale

4,8 (11 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • selvästi kevyempi
  • ratkaisevasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Cadillac VISTIQ

  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • vakuuttavasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Rafale

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Renault Rafale on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 45 800 € , kun taas Cadillac VISTIQ maksaa 103 800 € . Ero on noin 57 978 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Cadillac VISTIQ suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 460 km:een, noin 363 km enemmän kuin Renault Rafale.

VISTIQ

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Cadillac VISTIQ tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa615 hv verrattuna 300 hv:een. Ero on noin 315 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Cadillac VISTIQ on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,7 s, kun taas Renault Rafale tarvitsee 6,4 s. Ero on noin 2,7 s sekuntia.

Rafale

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Cadillac VISTIQ tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Renault Rafale on selvästi kevyempi – 1 734 kg verrattuna 2 899 kg:een. Painoero on noin 1 165 kg.

Tavaratilan koossa Renault Rafale tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 627 L verrattuna 297 L:een. Ero on noin 330 L.

Kantavuudessa Cadillac VISTIQ tarjoaa erottuvasti enemmän – 576 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 132 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Cadillac VISTIQ on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 103 800 €
VISTIQ

Cadillac VISTIQ

  • Moottorityyppi Sähkö
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Neliveto
  • Teho hv 615 hv
  • Kulutus kWh/100km 21,8 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 460 km
Renault Rafale
Cadillac VISTIQ

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Rafale

Renault Rafale näyttää siltä, että se on suunniteltu kiinnostamaan – selkeälinjainen ja persoonallinen, eikä se peitä persoonallisuuttaan. Ajossa se tarjoaa fiksun yhdistelmän urbaania tyyliä ja helppokäyttöisyyttä, joten ostaja saa auton, joka sekä hymyilyttää että hoitaa hommat.

Tiedot

Cadillac VISTIQ

Cadillac Vistiq on amerikkalaisen luksuksen tulkinta nykyaikaisin piirtein: muhkea sisustus, näyttävä muotoilu ja laadukkaat materiaalit tekevät vaikutuksen jo kaukaa. Ajettavuus painottaa mukavuutta ja itsevarmaa menoa, joten jos haluat auton joka erottautuu ilman turhaa häröilyä, Vistiq osuu napakasti kohdalleen.

Tiedot
Renault Rafale
Cadillac VISTIQ

Kustannukset ja kulutus

Hinta
45 800 - 60 400 €
Hinta
103 800 - 118 400 €
Kulutus L/100km
2 - 5 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
21,8 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
97 km
Sähköinen toimintasäde
460 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
43 - 108 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
6 - 7
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 734 - 2 025 kg
Omamassa
2 899 kg
Tavaratila
539 - 627 L
Tavaratila
297 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 886 mm
Leveys
2 026 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
415 - 444 kg
Kantavuus
576 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
200 - 300 hv
Teho hv
615 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,4 - 8,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,7 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
-
Vääntömomentti
880 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
147 - 221 kW
Teho kW
452 kW
Iskutilavuus
1 199 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 025 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
C, B
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Renault
Merkki
Cadillac
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.