Vertaa tehoa (150 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (29 200 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault R5 vai GWM HAVAL Jolion Pro?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
GWM HAVAL Jolion Pro on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas Renault R5 maksaa 29 200 € . Ero on noin 3 136 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa GWM HAVAL Jolion Pro tarjoaa hieman enemmän tehoa – 177 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 27 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h GWM HAVAL Jolion Pro on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,9 s, kun taas Renault R5 tarvitsee 8 s. Ero on noin 0,1 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: GWM HAVAL Jolion Pro vetää minimaalisesti voimakkaammin, 270 Nm verrattuna 245 Nm:een. Eroa on noin 25 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Renault R5 on hieman kevyempi – 1 447 kg verrattuna 1 595 kg:een. Painoero on noin 148 kg.
Kantavuudessa Renault R5 tarjoaa ilmeisesti enemmän – 418 kg verrattuna 330 kg:een. Ero on noin 88 kg.
Renault R5 ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Renault R5 on pieni ja pirteä kaupunkisankari, jonka retrohenkinen muotoilu herättää huomiota ja lupaa iloista arkiajoa ilman turhaa pönötystä. Ostajalle se tarjoaa käytännöllisyyttä ja persoonallisuutta – hauska valinta niille, jotka haluavat erottua katukuvasta.
TiedotHaval Jolion Pro on yllättävän kypsä paketti katumaasturin ostajalle, joka haluaa paljon varusteita ilman että lompakko alkaa itkeä. Hillitty ulkonäkö, käytännölliset sisätilat ja miellyttävä ajotuntuma tekevät siitä houkuttelevan vaihtoehdon — koeajo saattaa hyvinkin muuttaa ennakkokäsityksesi.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
29 200 - 32 700 €
|
Hinta
26 000 - 28 900 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
7,4 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
14,8 - 15,2 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
307 - 405 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
167 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 447 - 1 524 kg
|
Omamassa
1 595 kg
|
|
Tavaratila
326 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 744 mm
|
Leveys
1 898 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
396 - 418 kg
|
Kantavuus
330 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
122 - 150 hv
|
Teho hv
177 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8 - 9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
225 - 245 Nm
|
Vääntömomentti
270 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
90 - 110 kW
|
Teho kW
130 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 499 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
F
|
|
Merkki
Renault
|
Merkki
GWM
|