VS

MG MG3 vs GWM HAVAL Jolion Pro vertailu

Vertaa tehoa (194 hv vs 177 hv), tavaratilaa ja hintaa (18 700 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, MG MG3 vai GWM HAVAL Jolion Pro?

MG MG3 vs GWM HAVAL Jolion Pro: tärkeimmät erot

MG MG3

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • minimaalisesti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • erottuvasti kevyempi
Tiedot

GWM HAVAL Jolion Pro

  • minimaalisesti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

MG3

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

MG MG3 on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 18 700 € , kun taas GWM HAVAL Jolion Pro maksaa 26 000 € . Ero on noin 7 295 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: MG MG3 kuluttaa 4,4 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin GWM HAVAL Jolion Pro, jonka kulutus on 7,4 L/100km. Ero on noin 3 L/100km.

HAVAL Jolion Pro

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa MG MG3 tarjoaa minimaalisesti enemmän tehoa194 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 17 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h GWM HAVAL Jolion Pro on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,9 s, kun taas MG MG3 tarvitsee 8 s. Ero on noin 0,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: GWM HAVAL Jolion Pro vetää merkittävästi voimakkaammin, 270 Nm verrattuna 148 Nm:een. Eroa on noin 122 Nm.

MG3

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa MG MG3 on erottuvasti kevyempi – 1 237 kg verrattuna 1 595 kg:een. Painoero on noin 358 kg.

Kantavuudessa MG MG3 tarjoaa ilmeisesti enemmän – 448 kg verrattuna 330 kg:een. Ero on noin 118 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

MG MG3 ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 18 700 €
MG3

MG MG3

  • Moottorityyppi : Bensiini, Täyshybridi
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 116 - 194 hv
  • Kulutus L/100km : 4,4 - 6,1 L/100km
MG MG3
GWM HAVAL Jolion Pro

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

MG MG3

MG3 on edullinen ja persoonallinen pikkukaupunkiauto, joka kerää katseita leikkisällä muotoilullaan ja tarjoaa yllättävän paljon varusteita suhteessa hintaan. Se sopii ostajalle, joka haluaa fiksun ja käytännöllisen arkipelin ilman luksuksen pretensioita, vaikka viimeistelyssä ja ajomukavuudessa näkyykin kompromisseja.

Tiedot

GWM HAVAL Jolion Pro

Haval Jolion Pro on yllättävän kypsä paketti katumaasturin ostajalle, joka haluaa paljon varusteita ilman että lompakko alkaa itkeä. Hillitty ulkonäkö, käytännölliset sisätilat ja miellyttävä ajotuntuma tekevät siitä houkuttelevan vaihtoehdon — koeajo saattaa hyvinkin muuttaa ennakkokäsityksesi.

Tiedot
MG MG3
GWM HAVAL Jolion Pro

Kustannukset ja kulutus

Hinta
18 700 - 26 000 €
Hinta
26 000 - 28 900 €
Kulutus L/100km
4,4 - 6,1 L/100km
Kulutus L/100km
7,4 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
100 - 137 g/km
CO2
167 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 237 - 1 285 kg
Omamassa
1 595 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 797 mm
Leveys
1 898 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
373 - 448 kg
Kantavuus
330 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
116 - 194 hv
Teho hv
177 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8 - 10,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
148 Nm
Vääntömomentti
270 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
85 - 143 kW
Teho kW
130 kW
Iskutilavuus
1 490 - 1 495 cm3
Iskutilavuus
1 499 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
E, C
CO2-tehokkuusluokka
F
Merkki
MG
Merkki
GWM
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.