VS

Renault Master Transporter vs Hongqi HS5 vertailu

Vertaa tehoa (170 hv vs 218 hv), tavaratilaa ja hintaa (47 000 € vs 43 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Master Transporter vai Hongqi HS5?

Renault Master Transporter vs Hongqi HS5: tärkeimmät erot

Renault Master Transporter

  • ilmeisesti taloudellisempi
Tiedot

Hongqi HS5

  • melkein huomaamattomasti halvempi
  • erottuvasti enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Master Transporter

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Hongqi HS5 on melkein huomaamattomasti edullisempi – sen lähtöhinta on 43 800 € , kun taas Renault Master Transporter maksaa 47 000 € . Ero on noin 3 224 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Master Transporter kuluttaa 6,8 L/100km ja on siten ilmeisesti taloudellisempi kuin Hongqi HS5, jonka kulutus on 9,5 L/100km. Ero on noin 2,7 L/100km.

HS5

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Hongqi HS5 tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa218 hv verrattuna 170 hv:een. Ero on noin 48 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hongqi HS5 on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,7 s, kun taas Renault Master Transporter tarvitsee 13,5 s. Ero on noin 4,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Renault Master Transporter vetää vähän voimakkaammin, 380 Nm verrattuna 340 Nm:een. Eroa on noin 40 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Hongqi HS5 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 3.

Omapainossa Hongqi HS5 on jonkin verran kevyempi – 1 805 kg verrattuna 2 128 kg:een. Painoero on noin 323 kg.

Kantavuudessa Renault Master Transporter tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 1 846 kg verrattuna 450 kg:een. Ero on noin 1 396 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Master Transporter on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 47 000 €
Master Transporter

Renault Master Transporter

  • Moottorityyppi Sähkö, Diesel
  • Vaihteisto Automaatti, Manuaali
  • Vetotapa Etuveto, Takaveto
  • Teho hv 130 - 170 hv
  • Kulutus L/100km 6,8 - 12,1 L/100km
  • Kulutus kWh/100km 22,6 - 25,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde 177 - 448 km
Renault Master Transporter
Hongqi HS5

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Master Transporter

Renault Master on suomalaisittain tunnettu työjuhta, joka tarjoaa ryhdikästä käytännöllisyyttä ja hillittyä mukavuutta työpäivän vaatimuksiin. Se ei yritä hurmata muotoilullaan, mutta hoitaa tavarat ja työkalut perille luotettavasti — ostajalle, joka arvostaa järkeä enemmän kuin prameutta.

Tiedot

Hongqi HS5

Hongqi HS5 näyttää ulkoa juhlavalta ja rohkealta – sen linjat kääntävät katseita ja lupaavat luksusta ilman yliampuvaa pröystäilyä. Sisällä se hemmottelee tilalla ja viimeistelyllä, joten se on kiinnostava valinta ostajalle, joka haluaa erottua sujuvasti ja tyylillä.

Tiedot
Renault Master Transporter
Hongqi HS5

Kustannukset ja kulutus

Hinta
47 000 - 66 400 €
Hinta
43 800 €
Kulutus L/100km
6,8 - 12,1 L/100km
Kulutus L/100km
9,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
22,6 - 25,7 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
177 - 448 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 318 g/km
CO2
240 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
64 L

Mitat ja kori

Kori
Pakettiauto
Kori
SUV
Istuimet
3
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
2 128 - 2 598 kg
Omamassa
1 805 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
0 L
Pituus
-
Pituus
4 760 mm
Leveys
2 080 mm
Leveys
1 907 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 700 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
902 - 1 846 kg
Kantavuus
450 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Takaveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
130 - 170 hv
Teho hv
218 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
13,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,7 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
204 km/h
Vääntömomentti
300 - 380 Nm
Vääntömomentti
340 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
96 - 125 kW
Teho kW
160 kW
Iskutilavuus
1 997 cm3
Iskutilavuus
1 989 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A, G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Renault
Merkki
Hongqi
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.