VS

Renault Austral vs Maserati MCPURA Roadster vertailu

Vertaa tehoa (148 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (36 400 € vs 286 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Renault Austral vai Maserati MCPURA Roadster?

Renault Austral vs Maserati MCPURA Roadster: tärkeimmät erot

Renault Austral

4,9 (6 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • ratkaisevasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • tuskin kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Austral

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Renault Austral on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 36 400 € , kun taas Maserati MCPURA Roadster maksaa 286 600 € . Ero on noin 250 188 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Austral kuluttaa 6,4 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Maserati MCPURA Roadster, jonka kulutus on 11,7 L/100km. Ero on noin 5,3 L/100km.

MCPURA Roadster

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Maserati MCPURA Roadster tarjoaa selvästi enemmän tehoa630 hv verrattuna 148 hv:een. Ero on noin 482 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MCPURA Roadster on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas Renault Austral tarvitsee 9,9 s. Ero on noin 7 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati MCPURA Roadster vetää merkittävästi voimakkaammin, 730 Nm verrattuna 270 Nm:een. Eroa on noin 460 Nm.

Austral

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Renault Austral tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Maserati MCPURA Roadster on tuskin kevyempi – 1 534 kg verrattuna 1 548 kg:een. Painoero on noin 14 kg.

Tavaratilan koossa Renault Austral tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 555 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 455 L.

Kantavuudessa Renault Austral tarjoaa selvästi enemmän – 455 kg verrattuna 256 kg:een. Ero on noin 199 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Austral antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 36 400 €
Austral

Renault Austral

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 148 hv
  • Kulutus L/100km 6,4 L/100km
Renault Austral
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Renault Austral

Renault Austral on tilava ja tyylikäs katumaasturi, joka yhdistää mukavuuden ja modernin teknologian arjen käyttöön sopivaksi kokonaisuudeksi. Ajaminen tuntuu tasapainoiselta ja sisätilat on suunniteltu viihtyisiksi pidemmillekin matkoille.

Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

Maserati MCPURA Roadster hurmaa katseen italialaisella eleganssilla ja uhmakkaalla muotoilulla, joka kertoo heti, että kyseessä ei ole tavallinen avoauto. Sen ääni ja ajotuntuma tarjoavat elämyksen, jonka vuoksi moni unohtaa käytännöllisyyden — ja hyvä niin, sillä tällaisen auton pointti on juuri tunne.

Tiedot
Renault Austral
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Hinta
36 400 - 41 500 €
Hinta
286 600 €
Kulutus L/100km
6,4 L/100km
Kulutus L/100km
11,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
145 g/km
CO2
265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Roadster
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 548 kg
Omamassa
1 534 kg
Tavaratila
555 L
Tavaratila
100 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 825 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
455 kg
Kantavuus
256 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
148 hv
Teho hv
630 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,9 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
270 Nm
Vääntömomentti
730 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
109 kW
Teho kW
463 kW
Iskutilavuus
1 332 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
E
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Renault
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.