VS

Nissan Townstar vs McLaren Supercar Series Coupe vertailu

Vertaa tehoa (122 hv vs 700 hv), tavaratilaa ja hintaa (43 600 € vs 258 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Nissan Townstar vai McLaren Supercar Series Coupe?

Nissan Townstar vs McLaren Supercar Series Coupe: tärkeimmät erot

Nissan Townstar

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
  • erottuvasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Townstar

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Nissan Townstar on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 43 600 € , kun taas McLaren Supercar Series Coupe maksaa 258 900 € . Ero on noin 215 364 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Nissan Townstar suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 265 km:een, noin 232 km enemmän kuin McLaren Supercar Series Coupe.

Townstar

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa McLaren Supercar Series Coupe tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa700 hv verrattuna 122 hv:een. Ero on noin 578 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Supercar Series Coupe on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3 s, kun taas Nissan Townstar tarvitsee 13,3 s. Ero on noin 10,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe vetää selvästi voimakkaammin, 720 Nm verrattuna 245 Nm:een. Eroa on noin 475 Nm.

Townstar

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Nissan Townstar tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 2.

Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on erottuvasti kevyempi – 1 498 kg verrattuna 2 041 kg:een. Painoero on noin 543 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Nissan Townstar hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 43 600 €
Townstar

Nissan Townstar

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 122 hv
  • Kulutus kWh/100km : 20,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 265 km
Nissan Townstar
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Nissan Townstar

Nissan Townstar on ketterä ja käytännöllinen kaupunkikäyttöön suunniteltu pakettiauto, joka yhdistää arkisen hyödyllisyyden siistiin muotoiluun. Ajo tuntuu vaivattomalta ja sisätilat ovat fiksusti organisoidut — se ei yritä olla luksusta, vaan tekee työnsä luotettavasti ja vielä hymyilee tehdessään sen.

Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.

Tiedot
Nissan Townstar
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
43 600 - 45 900 €
Hinta
258 900 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
20,7 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
265 km
Sähköinen toimintasäde
33 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
104 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Korkeakattoinen farmari
Kori
Coupé
Istuimet
7
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 041 kg
Omamassa
1 498 kg
Tavaratila
0 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 859 mm
Leveys
1 913 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
594 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
122 hv
Teho hv
700 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
13,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
245 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
90 kW
Teho kW
515 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
2 993 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
C
Merkki
Nissan
Merkki
McLaren
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.