VS

McLaren Supercar Series Coupe vs Rolls-Royce Wraith vertailu

Vertaa tehoa (700 hv vs 600 hv), tavaratilaa ja hintaa (258 900 € vs 301 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, McLaren Supercar Series Coupe vai Rolls-Royce Wraith?

McLaren Supercar Series Coupe vs Rolls-Royce Wraith: tärkeimmät erot

McLaren Supercar Series Coupe

  • vähän halvempi
  • jonkin verran enemmän tehoa
  • merkittävästi taloudellisempi
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Rolls-Royce Wraith

Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Wraith

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

McLaren Supercar Series Coupe on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 258 900 € , kun taas Rolls-Royce Wraith maksaa 301 600 € . Ero on noin 42 639 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe kuluttaa 4,6 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Rolls-Royce Wraith, jonka kulutus on 15,8 L/100km. Ero on noin 11,2 L/100km.

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa McLaren Supercar Series Coupe tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa700 hv verrattuna 600 hv:een. Ero on noin 100 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Supercar Series Coupe on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3 s, kun taas Rolls-Royce Wraith tarvitsee 4,9 s. Ero on noin 1,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Rolls-Royce Wraith vetää lievästi voimakkaammin, 900 Nm verrattuna 720 Nm:een. Eroa on noin 180 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Rolls-Royce Wraith tarjoaa enemmän paikkoja – 4 vs. 2.

Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on vakuuttavasti kevyempi – 1 498 kg verrattuna 2 360 kg:een. Painoero on noin 862 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

McLaren Supercar Series Coupe hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

258 941 €
default

McLaren Supercar Series Coupe

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 700 hv
  • Kulutus L/100km : 4,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 33 km
McLaren Supercar Series Coupe
Rolls-Royce Wraith

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.

Tiedot

Rolls-Royce Wraith

Rolls‑Royce Wraith on tumma ja itsevarma grand tourer, joka muuttaa pidemmätkin matkat intiimiksi ja ylelliseksi kokemukseksi. Se sopii ostajalle, joka haluaa saapua paikalle erottuvana mutta hillittynä — nautinnon ja statuksen yhdistelmä, joka hymyilyttää sekä kuljettajaa että ympärillä olevia.

Tiedot
McLaren Supercar Series Coupe
Rolls-Royce Wraith

Kustannukset ja kulutus

Hinta
258 900 €
Hinta
301 600 - 351 100 €
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
Kulutus L/100km
15,8 - 16,2 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
33 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
104 g/km
CO2
357 - 365 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
83 L

Mitat ja kori

Kori
Coupé
Kori
Coupé
Istuimet
2
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
2
Omamassa
1 498 kg
Omamassa
2 360 - 2 440 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
470 L
Pituus
-
Pituus
5 269 - 5 285 mm
Leveys
1 913 mm
Leveys
1 947 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 507 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
-
Kantavuus
370 - 450 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
700 hv
Teho hv
600 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
250 km/h
Vääntömomentti
720 Nm
Vääntömomentti
850 - 900 Nm
Sylinterien lukumäärä
6
Sylinterien lukumäärä
12
Teho kW
515 kW
Teho kW
441 kW
Iskutilavuus
2 993 cm3
Iskutilavuus
6 592 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2020
CO2-tehokkuusluokka
C
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
McLaren
Merkki
Rolls-Royce
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.