VS

BYD Seal vs McLaren Supercar Series Coupe vertailu

Vertaa tehoa (530 hv vs 700 hv), tavaratilaa ja hintaa (50 000 € vs 258 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BYD Seal vai McLaren Supercar Series Coupe?

BYD Seal vs McLaren Supercar Series Coupe: tärkeimmät erot

BYD Seal

4,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • selvästi pidempi sähköinen toimintamatka
Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

  • erottuvasti enemmän tehoa
  • erottuvasti nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Seal

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

BYD Seal on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 50 000 € , kun taas McLaren Supercar Series Coupe maksaa 258 900 € . Ero on noin 208 935 €.

Sähköisessä toimintamatkassa BYD Seal suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 570 km:een, noin 537 km enemmän kuin McLaren Supercar Series Coupe.

Seal

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa McLaren Supercar Series Coupe tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa700 hv verrattuna 530 hv:een. Ero on noin 170 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h McLaren Supercar Series Coupe on erottuvasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3 s, kun taas BYD Seal tarvitsee 3,8 s. Ero on noin 0,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: McLaren Supercar Series Coupe vetää hieman voimakkaammin, 720 Nm verrattuna 670 Nm:een. Eroa on noin 50 Nm.

Seal

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: BYD Seal tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa McLaren Supercar Series Coupe on huomattavasti kevyempi – 1 498 kg verrattuna 1 907 kg:een. Painoero on noin 409 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BYD Seal voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 50 000 €
Seal

BYD Seal

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 231 - 530 hv
  • Kulutus kWh/100km : 15,4 - 18,2 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 460 - 570 km
BYD Seal
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BYD Seal

BYD Seal on sähköauto, joka yhdistää urheilullisen ilmeen ja arjen käytännöllisyyden samalla itsevarmalla tavalla, joka saa sinut haluamaan koeajoa saman tien. Sisätilat tuntuvat huolitelluilta ja varustelu on viisas kompromissi, joten ostajalle joka haluaa näyttävää tekniikkaa ilman turhaa pröystäilyä, tämä kannattaa laittaa listalle.

Tiedot

McLaren Supercar Series Coupe

McLaren Supercar Coupe on atleettinen, veistoksellinen superauto, joka kääntää katseet ja lupaa adrenaliinia aina kun painat kaasua. Ohjaamossa sen terävä luonne palkitsee osaavan kuljettajan, mutta muistuttaa myös, että tämän kaltaisen koneen kanssa ilo tulee vastuullisesti — ja ehkä pienen hymyn kera naapurien kateudesta.

Tiedot
BYD Seal
McLaren Supercar Series Coupe

Kustannukset ja kulutus

Hinta
50 000 - 56 300 €
Hinta
258 900 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
4,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
15,4 - 18,2 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
460 - 570 km
Sähköinen toimintasäde
33 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
104 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 907 - 2 185 kg
Omamassa
1 498 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 875 mm
Leveys
1 913 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
446 - 473 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
231 - 530 hv
Teho hv
700 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 7,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
360 - 670 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
170 - 390 kW
Teho kW
515 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
2 993 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
C
Merkki
BYD
Merkki
McLaren
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.