Vertaa tehoa (653 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (86 400 € vs 286 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, NIO EL8 vai Maserati MCPURA Roadster?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
NIO EL8 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 86 400 € , kun taas Maserati MCPURA Roadster maksaa 286 600 € . Ero on noin 200 171 €.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa NIO EL8 tarjoaa hieman enemmän tehoa – 653 hv verrattuna 630 hv:een. Ero on noin 23 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MCPURA Roadster on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas NIO EL8 tarvitsee 4,1 s. Ero on noin 1,2 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: NIO EL8 vetää jonkin verran voimakkaammin, 850 Nm verrattuna 730 Nm:een. Eroa on noin 120 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: NIO EL8 tarjoaa enemmän paikkoja – 6 vs. 2.
Omapainossa Maserati MCPURA Roadster on selvästi kevyempi – 1 534 kg verrattuna 2 613 kg:een. Painoero on noin 1 079 kg.
Tavaratilan koossa NIO EL8 tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 265 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 165 L.
Kantavuudessa NIO EL8 tarjoaa selvästi enemmän – 577 kg verrattuna 256 kg:een. Ero on noin 321 kg.
NIO EL8 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
NIO:n EL8 on näyttävä, sähköinen katumaasturi, joka yhdistää ylellisen tilantunteen ja sulavan ajokokemuksen arkeen sopivalla tavalla. Sisältä auto on täynnä fiksuja yksityiskohtia ja käytännöllisyyttä — koeajo paljastaa, että tämä auto haluaa tehdä elämästäsi helpompaa eikä vain näyttää hyvältä.
Tiedot
Maserati MCPURA Roadster hurmaa katseen italialaisella eleganssilla ja uhmakkaalla muotoilulla, joka kertoo heti, että kyseessä ei ole tavallinen avoauto. Sen ääni ja ajotuntuma tarjoavat elämyksen, jonka vuoksi moni unohtaa käytännöllisyyden — ja hyvä niin, sillä tällaisen auton pointti on juuri tunne.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
86 400 - 110 300 €
|
Hinta
286 600 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
11,7 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
21,2 - 22 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
390 - 510 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
73,5 - 90 kWh
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
265 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Roadster
|
|
Istuimet
6
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
2 613 - 2 633 kg
|
Omamassa
1 534 kg
|
|
Tavaratila
265 L
|
Tavaratila
100 L
|
|
Pituus
5 099 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 989 mm
|
Leveys
1 965 mm
|
|
Korkeus
1 750 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
810 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
557 - 577 kg
|
Kantavuus
256 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
653 hv
|
Teho hv
630 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,1 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
|
|
Huippunopeus
200 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
850 Nm
|
Vääntömomentti
730 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
480 kW
|
Teho kW
463 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
3 000 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
NIO
|
Merkki
Maserati
|