VS

NIO EL6 vs BYD Seal vertailu

Vertaa tehoa (490 hv vs 530 hv), tavaratilaa ja hintaa (55 700 € vs 50 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, NIO EL6 vai BYD Seal?

NIO EL6 vs BYD Seal: tärkeimmät erot

NIO EL6

4,1 (1 Arvostelut)
arvioi
Tiedot

BYD Seal

4,9 (1 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi halvempi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tehoa
  • huomattavasti energiatehokkaampi
  • hieman pidempi sähköinen toimintamatka
  • lievästi nopeampi 0–100 km/h
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

EL6

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

BYD Seal on lievästi edullisempi – sen lähtöhinta on 50 000 € , kun taas NIO EL6 maksaa 55 700 € . Ero on noin 5 741 €.

Sähkönkulutuksessa etu on BYD Seal: se kuluttaa 15,4 kWh/100km ja on huomattavasti energiatehokkaampi kuin NIO EL6, jonka kulutus on 20,4 kWh/100km. Ero on noin 5 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa BYD Seal suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 570 km:een, noin 41 km enemmän kuin NIO EL6.

Seal

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa BYD Seal tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa530 hv verrattuna 490 hv:een. Ero on noin 40 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BYD Seal on lievästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,8 s, kun taas NIO EL6 tarvitsee 4,5 s. Ero on noin 0,7 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: NIO EL6 vetää minimaalisesti voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 670 Nm:een. Eroa on noin 30 Nm.

EL6

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa BYD Seal on jonkin verran kevyempi – 1 907 kg verrattuna 2 215 kg:een. Painoero on noin 308 kg.

Kantavuudessa NIO EL6 tarjoaa minimaalisesti enemmän – 475 kg verrattuna 473 kg:een. Ero on noin 2 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BYD Seal ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 50 000 €
Seal

BYD Seal

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 231 - 530 hv
  • Kulutus kWh/100km : 15,4 - 18,2 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 460 - 570 km
NIO EL6
BYD Seal

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

NIO EL6

NIO EL6 on tyylikäs ja tilava sähköinen katumaasturi, joka yhdistää hillityn muotoilun ja pirteän ajotuntuman. Sisusta tuntuu laadukkaalta ja älykkäät palvelut tekevät arjesta sujuvampaa — ostajalle tämä on houkutteleva paketti, joka ei ota itseään liian vakavasti.

Tiedot

BYD Seal

BYD Seal on sähköauto, joka yhdistää urheilullisen ilmeen ja arjen käytännöllisyyden samalla itsevarmalla tavalla, joka saa sinut haluamaan koeajoa saman tien. Sisätilat tuntuvat huolitelluilta ja varustelu on viisas kompromissi, joten ostajalle joka haluaa näyttävää tekniikkaa ilman turhaa pröystäilyä, tämä kannattaa laittaa listalle.

Tiedot
NIO EL6
BYD Seal

Kustannukset ja kulutus

Hinta
55 700 - 77 600 €
Hinta
50 000 - 56 300 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
20,4 - 21,2 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
15,4 - 18,2 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
406 - 529 km
Sähköinen toimintasäde
460 - 570 km
Akun kapasiteetti
73,5 - 90 kWh
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Sedan
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
2 215 - 2 235 kg
Omamassa
1 907 - 2 185 kg
Tavaratila
597 L
Tavaratila
-
Pituus
4 854 mm
Pituus
-
Leveys
1 987 mm
Leveys
1 875 mm
Korkeus
1 703 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
1 430 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
455 - 475 kg
Kantavuus
446 - 473 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
490 hv
Teho hv
231 - 530 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,5 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,8 - 7,5 s
Huippunopeus
200 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
700 Nm
Vääntömomentti
360 - 670 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
360 kW
Teho kW
170 - 390 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2023
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
NIO
Merkki
BYD
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.