Vertaa tehoa (17 hv vs 170 hv), tavaratilaa ja hintaa (18 700 € vs 47 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Micro Microlino vai Renault Master Transporter?
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Micro Microlino on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 18 700 € , kun taas Renault Master Transporter maksaa 47 000 € . Ero on noin 28 238 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Renault Master Transporter suoriutuu selvästi paremmin: se yltää jopa 448 km:een, noin 220 km enemmän kuin Micro Microlino.
Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.
Moottoritehossa Renault Master Transporter tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 170 hv verrattuna 17 hv:een. Ero on noin 153 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Renault Master Transporter vetää merkittävästi voimakkaammin, 380 Nm verrattuna 89 Nm:een. Eroa on noin 291 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: Renault Master Transporter tarjoaa enemmän paikkoja – 3 vs. 2.
Omapainossa Micro Microlino on selvästi kevyempi – 596 kg verrattuna 2 128 kg:een. Painoero on noin 1 532 kg.
Kantavuudessa Renault Master Transporter tarjoaa merkittävästi enemmän – 1 846 kg verrattuna 154 kg:een. Ero on noin 1 692 kg.
Renault Master Transporter näyttää pieniä mutta selviä vahvuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Microlino on kuin moderni kaupunkiklassikko: retrohenkinen muotoilu kerää katseita ja sen ketteryys tekee kaupungissa liikkumisesta vaivatonta ja iloista. Ostajalle se tarjoaa fiksuja arjen ratkaisuja ja yllättävän käytännöllisen sisätilan, joten se sopii niille, jotka haluavat erottua ruuhkassa ilman turhaa pröystäilyä.
Tiedot
Renault Master on suomalaisittain tunnettu työjuhta, joka tarjoaa ryhdikästä käytännöllisyyttä ja hillittyä mukavuutta työpäivän vaatimuksiin. Se ei yritä hurmata muotoilullaan, mutta hoitaa tavarat ja työkalut perille luotettavasti — ostajalle, joka arvostaa järkeä enemmän kuin prameutta.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
18 700 - 27 100 €
|
Hinta
47 000 - 67 300 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
6,8 - 12,1 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
22,7 - 25,7 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
93 - 228 km
|
Sähköinen toimintasäde
177 - 448 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 - 318 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä, Avoauto
|
Kori
Pakettiauto
|
|
Istuimet
2
|
Istuimet
3
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
596 - 630 kg
|
Omamassa
2 128 - 2 598 kg
|
|
Tavaratila
230 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 473 mm
|
Leveys
2 080 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
120 - 154 kg
|
Kantavuus
902 - 1 846 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Takaveto
|
Vetotapa
Etuveto, Takaveto
|
|
Teho hv
8 - 17 hv
|
Teho hv
130 - 170 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
13,5 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
89 Nm
|
Vääntömomentti
300 - 380 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
6 - 12 kW
|
Teho kW
96 - 125 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 997 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2 024 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
A, G
|
|
Merkki
Micro
|
Merkki
Renault
|