VS

MG MG4 Urban vs VW ID.Polo vertailu

Vertaa tehoa (160 hv vs 211 hv), tavaratilaa ja hintaa (26 000 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, MG MG4 Urban vai VW ID.Polo?

MG MG4 Urban vs VW ID.Polo: tärkeimmät erot

MG MG4 Urban

  • hieman halvempi
  • minimaalisesti kevyempi
  • melkein huomaamattomasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW ID.Polo

  • ilmeisesti enemmän tehoa
  • lievästi energiatehokkaampi
  • minimaalisesti pidempi sähköinen toimintamatka
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

ID.Polo

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

MG MG4 Urban on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 26 000 € , kun taas VW ID.Polo maksaa 26 000 € . Ero on noin 5 €.

Sähkönkulutuksessa etu on VW ID.Polo: se kuluttaa 13,3 kWh/100km ja on lievästi energiatehokkaampi kuin MG MG4 Urban, jonka kulutus on 15,3 kWh/100km. Ero on noin 2 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa VW ID.Polo suoriutuu minimaalisesti paremmin: se yltää jopa 454 km:een, noin 38 km enemmän kuin MG MG4 Urban.

ID.Polo

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa VW ID.Polo tarjoaa ilmeisesti enemmän tehoa211 hv verrattuna 160 hv:een. Ero on noin 51 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW ID.Polo on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,1 s, kun taas MG MG4 Urban tarvitsee 9,5 s. Ero on noin 2,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW ID.Polo vetää lievästi voimakkaammin, 290 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 40 Nm.

ID.Polo

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa MG MG4 Urban on minimaalisesti kevyempi – 1 460 kg verrattuna 1 568 kg:een. Painoero on noin 108 kg.

Tavaratilan koossa MG MG4 Urban tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tilaa – 479 L verrattuna 441 L:een. Ero on noin 38 L.

Kantavuudessa MG MG4 Urban tarjoaa hieman enemmän – 450 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 6 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW ID.Polo on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 26 000 €
ID.Polo

VW ID.Polo

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 116 - 211 hv
  • Kulutus kWh/100km : 13,3 - 13,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 442 - 454 km
MG MG4 Urban
VW ID.Polo

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

MG MG4 Urban

MG4 Urban on käytännöllinen ja tyylikäs sähköauto, joka sopii erityisesti arjen monipuolisiin tarpeisiin. Sen muotoilu on raikas ja sisätila tuntuu avaralta, ja helppokäyttöiset varusteet tekevät ajokokemuksesta vaivattoman.

Tiedot

VW ID.Polo

VW ID.Polo tuo Polon perusvahvuudet sähköaikaan: hiljainen ja mukava arjessa, yllättävän suuri tavaratila ja selkeä, perinteisempi käyttölogiikka haptisine painikkeineen. Se sopii parhaiten rauhallista ja vaivatonta etenemistä arvostavalle, kun taas ajohuvia tai kovia moottoritienopeeduksia hakeva voi kaivata terävämpää vaihtoehtoa.

Tiedot
MG MG4 Urban
VW ID.Polo

Kustannukset ja kulutus

Hinta
26 000 - 32 800 €
Hinta
26 000 - 43 700 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
15,3 - 15,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
13,3 - 13,7 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
325 - 416 km
Sähköinen toimintasäde
442 - 454 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 460 - 1 520 kg
Omamassa
1 568 - 1 576 kg
Tavaratila
470 - 479 L
Tavaratila
441 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 842 mm
Leveys
1 816 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
450 kg
Kantavuus
444 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
150 - 160 hv
Teho hv
116 - 211 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,5 - 9,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,1 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 Nm
Vääntömomentti
290 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
110 - 118 kW
Teho kW
85 - 155 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
MG
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.