Vertaa tehoa (350 hv vs 245 hv), tavaratilaa ja hintaa (98 500 € vs 71 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Land Rover Discovery vai Maxus Mifa 9?
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Maxus Mifa 9 on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 71 900 € , kun taas Land Rover Discovery maksaa 98 500 € . Ero on noin 26 582 €.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Land Rover Discovery tarjoaa huomattavasti enemmän tehoa – 350 hv verrattuna 245 hv:een. Ero on noin 105 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Land Rover Discovery on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,3 s, kun taas Maxus Mifa 9 tarvitsee 8,9 s. Ero on noin 2,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Land Rover Discovery vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 350 Nm:een. Eroa on noin 350 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 7 henkilölle.
Omapainossa Maxus Mifa 9 on melkein huomaamattomasti kevyempi – 2 385 kg verrattuna 2 391 kg:een. Painoero on noin 6 kg.
Kantavuudessa Land Rover Discovery tarjoaa ilmeisesti enemmän – 803 kg verrattuna 615 kg:een. Ero on noin 188 kg.
Land Rover Discovery on niskan päällä objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Discovery on tilava ja maastokelpoinen katumaasturi, joka yhdistää brittiläisen arvokkuuden käytännön monikäyttöisyyteen. Se on omiaan ostajalle, joka haluaa premium-tunnelmaa ja aitoa kyvykkyyttä arkeen ja seikkailuihin — herättää katseita ilman turhaa kikkailua.
TiedotMifa 9 on moderni ja tilava sähköinen tila-auto, joka tekee matkanteosta rauhallisen ja vaivattoman niin arjessa kuin pidemmilläkin retkillä. Sisustus on harkittu ja käytännöllinen, joten perheet ja aktiiviset kuluttajat löytävät siitä paljon hyvää — koeajo kertoo lopulta, sopiiko se juuri sinun tarpeisiisi.
Tiedot
Kustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
98 500 - 117 900 €
|
Hinta
71 900 - 86 500 €
|
|
Kulutus L/100km
8,4 - 8,5 L/100km
|
Kulutus L/100km
-
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
21,3 - 21,8 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
430 - 440 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
221 - 223 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Maastoauto
|
Kori
MPV
|
|
Istuimet
5 - 7
|
Istuimet
7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
2 391 - 2 442 kg
|
Omamassa
2 385 - 2 610 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
466 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 270 mm
|
|
Leveys
2 073 mm
|
Leveys
2 000 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 840 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
2 017 L
|
|
Kantavuus
689 - 803 kg
|
Kantavuus
485 - 615 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel MHEV
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
350 hv
|
Teho hv
245 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,3 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 9,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
180 km/h
|
|
Vääntömomentti
700 Nm
|
Vääntömomentti
350 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
|
Teho kW
257 kW
|
Teho kW
180 kW
|
|
Iskutilavuus
2 997 cm3
|
Iskutilavuus
-
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2023
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
|
Merkki
Land Rover
|
Merkki
Maxus
|