VS

Kia Stonic vs Renault Austral vertailu

Vertaa tehoa (115 hv vs 148 hv), tavaratilaa ja hintaa (24 800 € vs 36 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia Stonic vai Renault Austral?

Kia Stonic vs Renault Austral: tärkeimmät erot

Kia Stonic

4,6 (2 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • vähän taloudellisempi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Renault Austral

4,9 (5 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi enemmän tehoa
  • melkein huomaamattomasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Stonic

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Kia Stonic on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 24 800 € , kun taas Renault Austral maksaa 36 400 € . Ero on noin 11 577 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Kia Stonic kuluttaa 5,6 L/100km ja on siten vähän taloudellisempi kuin Renault Austral, jonka kulutus on 6,4 L/100km. Ero on noin 0,8 L/100km.

Austral

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Renault Austral tarjoaa selvästi enemmän tehoa148 hv verrattuna 115 hv:een. Ero on noin 33 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Renault Austral on melkein huomaamattomasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 9,9 s, kun taas Kia Stonic tarvitsee 10,7 s. Ero on noin 0,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Renault Austral vetää erottuvasti voimakkaammin, 270 Nm verrattuna 200 Nm:een. Eroa on noin 70 Nm.

Stonic

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Kia Stonic on ilmeisesti kevyempi – 1 205 kg verrattuna 1 548 kg:een. Painoero on noin 343 kg.

Kantavuudessa Renault Austral tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 455 kg verrattuna 445 kg:een. Ero on noin 10 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Austral näyttää pieniä mutta selviä vahvuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 36 400 €
Austral

Renault Austral

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 148 hv
  • Kulutus L/100km : 6,4 L/100km
Kia Stonic
Renault Austral

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Kia Stonic

Kia Stonic on pirteä ja ketterä kaupunkikatumaasturi, joka yhdistää freesiä muotoilua ja käytännöllisyyttä. Se sopii ostajalle, joka haluaa SUV-henkisen ilmeen ilman turhaa prameilua — arki ratissa sujuu vaivattomasti ja vähän hymyillenkin.

Tiedot

Renault Austral

Renault Austral on tyylikäs ja käytännöllinen katumaasturi, joka yhdistää ranskalaisen muotoilun arkipäivän toiminnallisuuteen. Ajettavuus on pehmeä ja hallittu, sisätilat tuntuvat harkituilta — Austral on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa helppokäyttöisen mutta persoonallisen perheauton.

Tiedot
Kia Stonic
Renault Austral

Kustannukset ja kulutus

Hinta
24 800 - 32 600 €
Hinta
36 400 - 41 500 €
Kulutus L/100km
5,6 - 5,7 L/100km
Kulutus L/100km
6,4 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
126 - 128 g/km
CO2
145 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 205 - 1 270 kg
Omamassa
1 548 kg
Tavaratila
352 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 760 mm
Leveys
1 825 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
440 - 445 kg
Kantavuus
455 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Bensiini MHEV
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
100 - 115 hv
Teho hv
148 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,7 - 12,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
172 - 200 Nm
Vääntömomentti
270 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
74 - 85 kW
Teho kW
109 kW
Iskutilavuus
998 cm3
Iskutilavuus
1 332 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
D
CO2-tehokkuusluokka
E
Merkki
Kia
Merkki
Renault
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.