VS

Kia EV3 vs Hyundai IONIQ 9 vertailu

Vertaa tehoa (265 hv vs 428 hv), tavaratilaa ja hintaa (48 800 € vs 71 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia EV3 vai Hyundai IONIQ 9?

Kia EV3 vs Hyundai IONIQ 9: tärkeimmät erot

Kia EV3

4,6 (5 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • ilmeisesti energiatehokkaampi
  • selvästi kevyempi
  • lievästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Hyundai IONIQ 9

  • erottuvasti enemmän tehoa
  • hieman pidempi sähköinen toimintamatka
  • huomattavasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

EV3

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Kia EV3 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 48 800 € , kun taas Hyundai IONIQ 9 maksaa 71 400 € . Ero on noin 22 529 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Kia EV3: se kuluttaa 15,8 kWh/100km ja on ilmeisesti energiatehokkaampi kuin Hyundai IONIQ 9, jonka kulutus on 19,9 kWh/100km. Ero on noin 4,1 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Hyundai IONIQ 9 suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 620 km:een, noin 48 km enemmän kuin Kia EV3.

IONIQ 9

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Hyundai IONIQ 9 tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa428 hv verrattuna 265 hv:een. Ero on noin 163 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hyundai IONIQ 9 on huomattavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,2 s, kun taas Kia EV3 tarvitsee 6,6 s. Ero on noin 1,4 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Hyundai IONIQ 9 vetää merkittävästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 385 Nm:een. Eroa on noin 315 Nm.

EV3

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Hyundai IONIQ 9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Kia EV3 on selvästi kevyempi – 1 995 kg verrattuna 2 594 kg:een. Painoero on noin 599 kg.

Tavaratilan koossa Kia EV3 tarjoaa lievästi enemmän tilaa – 413 L verrattuna 338 L:een. Ero on noin 75 L.

Kantavuudessa Hyundai IONIQ 9 tarjoaa erottuvasti enemmän – 643 kg verrattuna 485 kg:een. Ero on noin 158 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Hyundai IONIQ 9 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 71 400 €
IONIQ 9

Hyundai IONIQ 9

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto, Neliveto
  • Teho hv : 218 - 428 hv
  • Kulutus kWh/100km : 19,9 - 20,6 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 600 - 620 km
Kia EV3
Hyundai IONIQ 9

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Kia EV3

Kia EV3 tuntuu heti kodikkaalta mutta pirteältä kumppanilta arkeen—sen selkeä ohjaamo ja fiksut säilytysratkaisut tekevät arjesta huoletonta ilman turhaa häröilyä. Tämä sähköinen vaihtoehto tarjoaa persoonallista ilmettä ja miellyttävän ajotuntuman, joten ostajalle jää vähemmän pohdittavaa ja enemmän hymyä kasvoille.

Tiedot

Hyundai IONIQ 9

Hyundai Ioniq 9 tuo futuristisen muotoilun ja avaran, hyvin harkitun sisätilan, jossa mukavuus ja käytännöllisyys on suunniteltu arkea varten. Ajossa se tuntuu vakaalta ja rauhalliselta, ja tarjoaa näyttävän vaihtoehdon ostajalle joka haluaa sähköautolta sekä tyyliä että toimivuutta — naapurit saattavat katsoa perään.

Tiedot
Kia EV3
Hyundai IONIQ 9

Kustannukset ja kulutus

Hinta
48 800 - 53 300 €
Hinta
71 400 - 90 400 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
15,8 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
19,9 - 20,6 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
572 km
Sähköinen toimintasäde
600 - 620 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
7
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 995 kg
Omamassa
2 594 - 2 689 kg
Tavaratila
413 L
Tavaratila
338 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 850 mm
Leveys
1 980 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
485 kg
Kantavuus
586 - 643 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Teho hv
265 hv
Teho hv
218 - 428 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,2 - 9,4 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
385 Nm
Vääntömomentti
350 - 700 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
195 kW
Teho kW
160 - 315 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Kia
Merkki
Hyundai
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.