Vertaa tehoa (140 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (29 600 € vs 32 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Kia Ceed Sportswagon vai VW T-Roc?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.
Kia Ceed Sportswagon on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 29 600 € , kun taas VW T-Roc maksaa 32 100 € . Ero on noin 2 559 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW T-Roc kuluttaa 5,5 L/100km ja on siten hieman taloudellisempi kuin Kia Ceed Sportswagon, jonka kulutus on 6 L/100km. Ero on noin 0,5 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa VW T-Roc tarjoaa hieman enemmän tehoa – 150 hv verrattuna 140 hv:een. Ero on noin 10 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW T-Roc on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8,9 s, kun taas Kia Ceed Sportswagon tarvitsee 9,7 s. Ero on noin 0,8 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Kia Ceed Sportswagon vetää minimaalisesti voimakkaammin, 253 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 3 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Kia Ceed Sportswagon on minimaalisesti kevyempi – 1 335 kg verrattuna 1 465 kg:een. Painoero on noin 130 kg.
Kantavuudessa VW T-Roc tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 515 kg verrattuna 485 kg:een. Ero on noin 30 kg.
VW T-Roc näyttää pieniä mutta selviä vahvuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Kia Ceed farmari on arjen monitoimityökalu, jossa hillitty muotoilu kohtaa käytännöllisen tavaratilan ilman turhaa pröötäystä. Ajettavuus on mukavan ennakoiva ja matkustusmukavuus huomioitu, joten tämä farmari on fiksu ja luotettava valinta perheelle tai aktiiviselle harrastajalle — ripaus persoonaakin mahtuu mukaan.
TiedotT-Roc on monikäyttöinen ja tyylikäs katumaasturi, joka yhdistää helpon arkiajettavuuden ja moderneja mukavuusominaisuuksia. Se sopii erityisesti ostajalle, joka haluaa näyttävän mutta käytännöllisen auton niin kaupunkiin kuin vapaa-aikaan.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
29 600 - 33 000 €
|
Hinta
32 100 - 46 900 €
|
|
Kulutus L/100km
6 - 6,4 L/100km
|
Kulutus L/100km
5,5 - 6,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
137 - 146 g/km
|
CO2
126 - 143 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Farmari
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
4 - 5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 335 - 1 437 kg
|
Omamassa
1 465 - 1 539 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
284 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 800 mm
|
Leveys
1 811 - 1 828 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
463 - 485 kg
|
Kantavuus
368 - 515 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
100 - 140 hv
|
Teho hv
115 - 150 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,7 - 13,5 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
172 - 253 Nm
|
Vääntömomentti
200 - 250 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
|
Teho kW
74 - 103 kW
|
Teho kW
85 - 110 kW
|
|
Iskutilavuus
998 - 1 482 cm3
|
Iskutilavuus
999 - 1 498 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2024
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
E
|
CO2-tehokkuusluokka
E, D
|
|
Merkki
Kia
|
Merkki
VW
|