VS

Hyundai Tucson vs VW T-Cross vertailu

Vertaa tehoa (288 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (25 400 € vs 26 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai Tucson vai VW T-Cross?

Hyundai Tucson vs VW T-Cross: tärkeimmät erot

Hyundai Tucson

3,9 (5 Arvostelut)
arvioi
  • hieman halvempi
  • vakuuttavasti enemmän tehoa
  • merkittävästi taloudellisempi
  • vähän nopeampi 0–100 km/h
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

VW T-Cross

3,9 (4 Arvostelut)
arvioi
  • ilmeisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Tucson

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

Hyundai Tucson on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 25 400 € , kun taas VW T-Cross maksaa 26 000 € . Ero on noin 604 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Hyundai Tucson kuluttaa 2,7 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin VW T-Cross, jonka kulutus on 5,4 L/100km. Ero on noin 2,7 L/100km.

T-Cross

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Hyundai Tucson tarjoaa vakuuttavasti enemmän tehoa288 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 138 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hyundai Tucson on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,5 s, kun taas VW T-Cross tarvitsee 8,4 s. Ero on noin 0,9 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Hyundai Tucson vetää huomattavasti voimakkaammin, 379 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 129 Nm.

Tucson

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW T-Cross on ilmeisesti kevyempi – 1 267 kg verrattuna 1 542 kg:een. Painoero on noin 275 kg.

Tavaratilan koossa Hyundai Tucson tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 620 L verrattuna 455 L:een. Ero on noin 165 L.

Kantavuudessa Hyundai Tucson tarjoaa vähän enemmän – 545 kg verrattuna 480 kg:een. Ero on noin 65 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Hyundai Tucson voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 25 400 €
Tucson

Hyundai Tucson

  • Moottorityyppi : Bensiini, Täyshybridi, Plug-in hybridi, Diesel MHEV
  • Vaihteisto : Manuel, Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 136 - 288 hv
  • Kulutus L/100km : 2,7 - 7,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 63 - 70 km
Hyundai Tucson
VW T-Cross

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson on ulospäin rohkea katumaasturi, jonka ajatteleva muotoilu ja jykevät linjat erottuvat katukuvassa. Sisällä se tarjoaa käytännöllisyyttä ja arvokkaan tuntuman ilman turhaa prameilua — erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa luotettavan kumppanin arkeen ja viikonloppuun.

Tiedot

VW T-Cross

T‑Cross on kompakti kaupunkimaasturi, joka kätkee yllättävän tilan ja käytännöllisyyden pirteään ulkonäköön. Se on erinomainen valinta ostajalle, joka haluaa vaivatonta ajettavuutta, fiksuja arjen ratkaisuja ja persoonallisen ilmeen — pysäköinti on sen kanssa vähemmän hermoja raastavaa.

Tiedot
Hyundai Tucson
VW T-Cross

Kustannukset ja kulutus

Hinta
25 400 - 58 200 €
Hinta
26 000 - 38 900 €
Kulutus L/100km
2,7 - 7,6 L/100km
Kulutus L/100km
5,4 - 6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
63 - 70 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
62 - 172 g/km
CO2
124 - 136 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 542 - 1 893 kg
Omamassa
1 267 - 1 338 kg
Tavaratila
546 - 620 L
Tavaratila
455 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 865 mm
Leveys
1 784 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
518 - 545 kg
Kantavuus
463 - 480 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Täyshybridi, Plug-in hybridi, Diesel MHEV
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
136 - 288 hv
Teho hv
95 - 150 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,5 - 11,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,4 - 11,3 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 379 Nm
Vääntömomentti
175 - 250 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
100 - 212 kW
Teho kW
70 - 110 kW
Iskutilavuus
1 598 cm3
Iskutilavuus
999 - 1 498 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
F, D, E, B
CO2-tehokkuusluokka
D, E
Merkki
Hyundai
Merkki
VW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.