VS

Hyundai Staria vs Renault Master Transporter vertailu

Vertaa tehoa (225 hv vs 170 hv), tavaratilaa ja hintaa (51 600 € vs 47 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai Staria vai Renault Master Transporter?

Hyundai Staria vs Renault Master Transporter: tärkeimmät erot

Hyundai Staria

  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Renault Master Transporter

  • hieman halvempi
  • hieman taloudellisempi
  • tuskin kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Staria

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Renault Master Transporter on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 47 000 € , kun taas Hyundai Staria maksaa 51 600 € . Ero on noin 4 596 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Master Transporter kuluttaa 6,8 L/100km ja on siten hieman taloudellisempi kuin Hyundai Staria, jonka kulutus on 7,6 L/100km. Ero on noin 0,8 L/100km.

Master Transporter

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Hyundai Staria tarjoaa selvästi enemmän tehoa225 hv verrattuna 170 hv:een. Ero on noin 55 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hyundai Staria on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 10,2 s, kun taas Renault Master Transporter tarvitsee 13,5 s. Ero on noin 3,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Renault Master Transporter vetää hieman voimakkaammin, 380 Nm verrattuna 367 Nm:een. Eroa on noin 13 Nm.

Staria

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Hyundai Staria tarjoaa enemmän paikkoja – 9 vs. 3.

Omapainossa Renault Master Transporter on tuskin kevyempi – 2 128 kg verrattuna 2 275 kg:een. Painoero on noin 147 kg.

Kantavuudessa Renault Master Transporter tarjoaa selvästi enemmän – 1 846 kg verrattuna 775 kg:een. Ero on noin 1 071 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Renault Master Transporter ylittää lähes kaikilla osa-alueilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 47 000 €
Master Transporter

Renault Master Transporter

  • Moottorityyppi : Sähkö, Diesel
  • Vaihteisto : Automaatti, Manuel
  • Vetotapa : Etuveto, Takaveto
  • Teho hv : 130 - 170 hv
  • Kulutus L/100km : 6,8 - 12,1 L/100km
  • Kulutus kWh/100km : 22,7 - 25,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 177 - 448 km
Hyundai Staria
Renault Master Transporter

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Hyundai Staria

Hyundai Staria näyttää siltä kuin tulevaisuuden tila-auto olisi laskeutunut suoraan kaupunkikaduille: pyöreät muodot ja laaja lasipinta tekevät siitä katseenvangitsijan. Sisällä tunnelma on rauhallinen ja käytännöllinen, joten perheelle tai bisnesajoon etsivälle se tarjoaa reilusti tilaa ja mukavuutta ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot

Renault Master Transporter

Renault Master on suomalaisittain tunnettu työjuhta, joka tarjoaa ryhdikästä käytännöllisyyttä ja hillittyä mukavuutta työpäivän vaatimuksiin. Se ei yritä hurmata muotoilullaan, mutta hoitaa tavarat ja työkalut perille luotettavasti — ostajalle, joka arvostaa järkeä enemmän kuin prameutta.

Tiedot
Hyundai Staria
Renault Master Transporter

Kustannukset ja kulutus

Hinta
51 600 - 61 400 €
Hinta
47 000 - 67 300 €
Kulutus L/100km
7,6 L/100km
Kulutus L/100km
6,8 - 12,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
22,7 - 25,7 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
177 - 448 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
172 g/km
CO2
0 - 318 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Bussi
Kori
Pakettiauto
Istuimet
7 - 9
Istuimet
3
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 275 - 2 345 kg
Omamassa
2 128 - 2 598 kg
Tavaratila
117 - 831 L
Tavaratila
-
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 997 mm
Leveys
2 080 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
605 - 775 kg
Kantavuus
902 - 1 846 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi
Moottorityyppi
Sähkö, Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Etuveto, Takaveto
Teho hv
225 hv
Teho hv
130 - 170 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
13,5 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
367 Nm
Vääntömomentti
300 - 380 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
165 kW
Teho kW
96 - 125 kW
Iskutilavuus
1 598 cm3
Iskutilavuus
1 997 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2 024 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
F
CO2-tehokkuusluokka
A, G
Merkki
Hyundai
Merkki
Renault
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.