VS

Hyundai Santa Fe vs Kia PV5 vertailu

Vertaa tehoa (288 hv vs 163 hv), tavaratilaa ja hintaa (62 900 € vs 39 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Hyundai Santa Fe vai Kia PV5?

Hyundai Santa Fe vs Kia PV5: tärkeimmät erot

Hyundai Santa Fe

4,7 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Kia PV5

  • vakuuttavasti halvempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
  • ratkaisevasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Santa Fe

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Kia PV5 on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 39 900 € , kun taas Hyundai Santa Fe maksaa 62 900 € . Ero on noin 22 987 €.

Sähköisessä toimintamatkassa Kia PV5 suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 416 km:een, noin 362 km enemmän kuin Hyundai Santa Fe.

PV5

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Hyundai Santa Fe tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa288 hv verrattuna 163 hv:een. Ero on noin 125 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hyundai Santa Fe on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 8 s, kun taas Kia PV5 tarvitsee 10,6 s. Ero on noin 2,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Hyundai Santa Fe vetää erottuvasti voimakkaammin, 380 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 130 Nm.

Santa Fe

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Hyundai Santa Fe tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Kia PV5 on melkein huomaamattomasti kevyempi – 1 860 kg verrattuna 1 920 kg:een. Painoero on noin 60 kg.

Tavaratilan koossa Kia PV5 tarjoaa ratkaisevasti enemmän tilaa – 1 330 L verrattuna 704 L:een. Ero on noin 626 L.

Kantavuudessa Kia PV5 tarjoaa lievästi enemmän – 790 kg verrattuna 665 kg:een. Ero on noin 125 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Kia PV5 antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 39 900 €
PV5

Kia PV5

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto
  • Teho hv : 121 - 163 hv
  • Kulutus kWh/100km : 19 - 19,3 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 295 - 416 km
Hyundai Santa Fe
Kia PV5

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Hyundai Santa Fe

Santa Fe on tilava ja rauhallinen katumaasturi, joka tekee arkisesta matkanteosta vaivatonta ja mukavaa — selkeä valinta erityisesti perheille ja pidempiä matkoja ajaville. Se ei yritä olla urheiluauto, vaan panostaa käytännöllisyyteen, turvallisuuteen ja hillittyyn tyylikkyyteen, eli juuri sitä mitä moni ostaja toivoo.

Tiedot

Kia PV5

Kia PV5 tuntuu yllättävän tasapainoiselta kumppanilta arkeen, joka kaipaa käytännöllisyyttä ilman tylsyyden vaaraa. Se tarjoaa mukavan ajotuntuman ja fiksut sisätilaratkaisut, ja ulkonäkökin uskottelee pientä persoonallisuutta ilman turhia fanfaareja.

Tiedot
Hyundai Santa Fe
Kia PV5

Kustannukset ja kulutus

Hinta
62 900 - 71 200 €
Hinta
39 900 - 47 300 €
Kulutus L/100km
3,8 - 7,2 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
19 - 19,3 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
54 km
Sähköinen toimintasäde
295 - 416 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
90 - 162 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Pakettiauto, Bussi
Istuimet
5 - 7
Istuimet
2 - 5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 920 - 2 165 kg
Omamassa
1 860 - 2 145 kg
Tavaratila
621 - 704 L
Tavaratila
1 330 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 900 mm
Leveys
1 895 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
560 - 665 kg
Kantavuus
455 - 790 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
239 - 288 hv
Teho hv
121 - 163 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8 - 9,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,6 - 16,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
380 Nm
Vääntömomentti
250 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
176 - 212 kW
Teho kW
89 - 120 kW
Iskutilavuus
1 598 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Hyundai
Merkki
Kia
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.