Vertaa tehoa (281 hv vs 202 hv), tavaratilaa ja hintaa (58 900 € vs 34 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Ranger vai SsangYong Musso?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
SsangYong Musso on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 34 900 € , kun taas Ford Ranger maksaa 58 900 € . Ero on noin 23 990 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Ford Ranger kuluttaa 3,1 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin SsangYong Musso, jonka kulutus on 8,4 L/100km. Ero on noin 5,3 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Ford Ranger tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 281 hv verrattuna 202 hv:een. Ero on noin 79 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ford Ranger vetää selvästi voimakkaammin, 697 Nm verrattuna 400 Nm:een. Eroa on noin 297 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa SsangYong Musso on vähän kevyempi – 2 045 kg verrattuna 2 405 kg:een. Painoero on noin 360 kg.
Kantavuudessa SsangYong Musso tarjoaa tuskin enemmän – 1 010 kg verrattuna 989 kg:een. Ero on noin 21 kg.
Ford Ranger hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Ranger on jykevä ja käytännöllinen lava-auto, joka tuntuu istuvan yhtä luontevasti työmaalla kuin viikonlopun luontoretkellä. Ajokokemus on rauhallinen ja toimitusvarma, ja sisätilat on tehty kestämään arjen kolhuja — valinta ostajalle, joka haluaa luotettavan työkaverin ilman turhaa hienostelua.
TiedotSsangYong Musso tarjoaa rouhean ja käytännöllisen vaihtoehdon pick-up-markkinoille, erottuen kestävyydellään ja järkevästi suunnitelluilla tilaratkaisuilla. Se ei pyri luksukseen vaan toimii luotettavana työjuhtana sekä vapaa-ajan kumppanina, ja hinta-laatusuhde yllättää iloisesti koeajon jälkeen.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
58 900 - 69 900 €
|
Hinta
34 900 - 51 900 €
|
|
Kulutus L/100km
3,1 - 10,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,4 - 9,3 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
42 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
70 - 265 g/km
|
CO2
221 - 245 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
75 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Pickup
|
Kori
Pickup
|
|
Istuimet
4 - 5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
4
|
|
Omamassa
2 405 - 2 511 kg
|
Omamassa
2 045 - 2 260 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
5 095 - 5 405 mm
|
|
Leveys
1 918 mm
|
Leveys
1 950 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 840 - 1 855 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
845 - 989 kg
|
Kantavuus
785 - 1 010 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Diesel, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Diesel
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
|
|
Teho hv
240 - 281 hv
|
Teho hv
202 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8,7 - 9,2 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
183 - 187 km/h
|
|
Vääntömomentti
600 - 697 Nm
|
Vääntömomentti
400 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
177 - 207 kW
|
Teho kW
149 kW
|
|
Iskutilavuus
2 261 - 2 993 cm3
|
Iskutilavuus
2 157 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 022 - 2 024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G, B
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
SsangYong
|