Vertaa tehoa (280 hv vs 300 hv), tavaratilaa ja hintaa (33 400 € vs 45 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ford Focus vai Renault Rafale?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Ford Focus on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 33 400 € , kun taas Renault Rafale maksaa 45 800 € . Ero on noin 12 400 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Renault Rafale kuluttaa 2 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Ford Focus, jonka kulutus on 4,9 L/100km. Ero on noin 2,9 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Renault Rafale tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän tehoa – 300 hv verrattuna 280 hv:een. Ero on noin 20 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ford Focus on lievästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,7 s, kun taas Renault Rafale tarvitsee 6,4 s. Ero on noin 0,7 s sekuntia.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Ford Focus on erottuvasti kevyempi – 1 330 kg verrattuna 1 734 kg:een. Painoero on noin 404 kg.
Tavaratilan koossa Renault Rafale tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 627 L verrattuna 392 L:een. Ero on noin 235 L.
Kantavuudessa Ford Focus tarjoaa ilmeisesti enemmän – 560 kg verrattuna 444 kg:een. Ero on noin 116 kg.
Renault Rafale antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Ford Focus on ketterä ja käytännöllinen arkiauto, joka tuntuu suunnitellulta kuskin ehdoilla ja tekee arjen ajamisesta miellyttävää. Se on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa pirteää ajoa ja hillittyä tyyliä ilman turhaa koreilua — pieni ilo jokaiseen päivään.
TiedotRenault Rafale näyttää siltä, että se on suunniteltu kiinnostamaan – selkeälinjainen ja persoonallinen, eikä se peitä persoonallisuuttaan. Ajossa se tarjoaa fiksun yhdistelmän urbaania tyyliä ja helppokäyttöisyyttä, joten ostaja saa auton, joka sekä hymyilyttää että hoitaa hommat.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
33 400 - 51 900 €
|
Hinta
45 800 - 60 400 €
|
|
Kulutus L/100km
4,9 - 8 L/100km
|
Kulutus L/100km
2 - 5 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
97 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
117 - 183 g/km
|
CO2
43 - 109 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
52 L
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
5
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 330 - 1 529 kg
|
Omamassa
1 734 - 2 025 kg
|
|
Tavaratila
392 L
|
Tavaratila
539 - 627 L
|
|
Pituus
4 382 - 4 397 mm
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 825 - 1 844 mm
|
Leveys
1 886 mm
|
|
Korkeus
1 438 - 1 482 mm
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
1 354 L
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
495 - 560 kg
|
Kantavuus
415 - 444 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Diesel, Bensiini
|
Moottorityyppi
Täyshybridi, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
115 - 280 hv
|
Teho hv
200 - 300 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,7 - 11,8 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,4 - 8,9 s
|
|
Huippunopeus
186 - 250 km/h
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
170 - 420 Nm
|
Vääntömomentti
-
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
85 - 206 kW
|
Teho kW
147 - 221 kW
|
|
Iskutilavuus
999 - 2 261 cm3
|
Iskutilavuus
1 199 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 022 - 2 024
|
Mallivuosi
2025
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, G
|
CO2-tehokkuusluokka
C, B
|
|
Merkki
Ford
|
Merkki
Renault
|