VS

Ferrari 296 Roadster vs Maserati MCPURA Roadster vertailu

Vertaa tehoa (880 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (481 400 € vs 286 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Ferrari 296 Roadster vai Maserati MCPURA Roadster?

Ferrari 296 Roadster vs Maserati MCPURA Roadster: tärkeimmät erot

Ferrari 296 Roadster

  • selvästi enemmän tehoa
  • selvästi taloudellisempi
  • minimaalisesti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

  • ratkaisevasti halvempi
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

296 Roadster

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Maserati MCPURA Roadster on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 286 600 € , kun taas Ferrari 296 Roadster maksaa 481 400 € . Ero on noin 194 857 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Ferrari 296 Roadster kuluttaa 8,9 L/100km ja on siten selvästi taloudellisempi kuin Maserati MCPURA Roadster, jonka kulutus on 11,7 L/100km. Ero on noin 2,8 L/100km.

MCPURA Roadster

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Ferrari 296 Roadster tarjoaa selvästi enemmän tehoa880 hv verrattuna 630 hv:een. Ero on noin 250 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari 296 Roadster on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas Maserati MCPURA Roadster tarvitsee 2,9 s. Ero on noin 0,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari 296 Roadster vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 755 Nm verrattuna 730 Nm:een. Eroa on noin 25 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 2 henkilölle.

Omapainossa Maserati MCPURA Roadster on jonkin verran kevyempi – 1 534 kg verrattuna 1 760 kg:een. Painoero on noin 226 kg.

Kantavuudessa Maserati MCPURA Roadster tarjoaa vähän enemmän – 256 kg verrattuna 220 kg:een. Ero on noin 36 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Ferrari 296 Roadster voittaa niukasti objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

481 411 €
296 Roadster

Ferrari 296 Roadster

  • Moottorityyppi Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Takaveto
  • Teho hv 880 hv
  • Kulutus L/100km 8,9 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 15 km
Ferrari 296 Roadster
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Ferrari 296 Roadster

Ferrari 296 Roadster on avoautojen ilotulitus: ajokokemus on äärimmäisen elämyksellinen mutta silti tarkasti annosteltu, ja ohjaus tuntuu yhtä leikkisältä kuin mukana tuleva ääni. Se sopii ostajalle, joka haluaa arkikäytössäkin spesiaalin elämyksen, mutta varautukaa siihen, että ilo maksaa — tämä ei ole kompromissien auto, vaan intohimo pelkästään.

Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

Maserati MCPURA Roadster hurmaa katseen italialaisella eleganssilla ja uhmakkaalla muotoilulla, joka kertoo heti, että kyseessä ei ole tavallinen avoauto. Sen ääni ja ajotuntuma tarjoavat elämyksen, jonka vuoksi moni unohtaa käytännöllisyyden — ja hyvä niin, sillä tällaisen auton pointti on juuri tunne.

Tiedot
Ferrari 296 Roadster
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Hinta
481 400 €
Hinta
286 600 €
Kulutus L/100km
8,9 L/100km
Kulutus L/100km
11,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
15 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
218 g/km
CO2
265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Roadster
Kori
Roadster
Istuimet
2
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 760 kg
Omamassa
1 534 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
100 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 958 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
220 kg
Kantavuus
256 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Takaveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
880 hv
Teho hv
630 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
755 Nm
Vääntömomentti
730 Nm
Sylinterien lukumäärä
6
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
648 kW
Teho kW
463 kW
Iskutilavuus
2 992 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Ferrari
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.