Vertaa tehoa (390 hv vs 169 hv), tavaratilaa ja hintaa (42 800 € vs 48 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, CUPRA Formentor vai Subaru Outback?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
CUPRA Formentor on jonkin verran edullisempi – sen lähtöhinta on 42 800 € , kun taas Subaru Outback maksaa 48 700 € . Ero on noin 5 809 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: CUPRA Formentor kuluttaa 1,4 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin Subaru Outback, jonka kulutus on 8,6 L/100km. Ero on noin 7,2 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa CUPRA Formentor tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 390 hv verrattuna 169 hv:een. Ero on noin 221 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h CUPRA Formentor on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,2 s, kun taas Subaru Outback tarvitsee 10,2 s. Ero on noin 6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Formentor vetää selvästi voimakkaammin, 480 Nm verrattuna 252 Nm:een. Eroa on noin 228 Nm.
Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa CUPRA Formentor on vähän kevyempi – 1 434 kg verrattuna 1 643 kg:een. Painoero on noin 209 kg.
Tavaratilan koossa Subaru Outback tarjoaa vähän enemmän tilaa – 561 L verrattuna 450 L:een. Ero on noin 111 L.
Kantavuudessa Subaru Outback tarjoaa minimaalisesti enemmän – 557 kg verrattuna 526 kg:een. Ero on noin 31 kg.
CUPRA Formentor hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Cupra Formentor on näyttävä ja urheilullinen crossover, joka kääntää katseet ja tuo ajamisen ilon takaisin arkeen. Sisältä se tuntuu kuljettajalle suunnatulta ja käytännölliseltä — tarpeeksi tyylikäs viikonlopun retkille, mutta myös fiksu valinta päivittäiseen menoon.
TiedotSubaru Outback on rehellisen suomalainen seikkailufarmari: kestävän tuntuinen, käytännöllinen ja valmis viemään perheen tai varustetun retkijoukon minne vain. Ajettavuudeltaan rauhallinen ja varma, se tarjoaa mukavuutta ja arjen järkevyyttä ilman turhia koreiluja — täydellinen valinta niille, jotka haluavat sujuvuutta ja pientä seikkailua samaan aikaan.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
42 800 - 76 000 €
|
Hinta
48 700 - 54 000 €
|
|
Kulutus L/100km
1,4 - 10,1 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,6 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
117 - 126 km
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
32 - 229 g/km
|
CO2
193 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
SUV
|
Kori
Farmari
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 434 - 1 742 kg
|
Omamassa
1 643 - 1 676 kg
|
|
Tavaratila
345 - 450 L
|
Tavaratila
561 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 839 - 1 852 mm
|
Leveys
1 875 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
439 - 526 kg
|
Kantavuus
524 - 557 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
|
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Manuaalivaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
|
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
Vetotapa
Neliveto
|
|
Teho hv
150 - 390 hv
|
Teho hv
169 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,2 - 9 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,2 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
250 - 480 Nm
|
Vääntömomentti
252 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
4 - 5
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
110 - 287 kW
|
Teho kW
124 kW
|
|
Iskutilavuus
1 498 - 2 480 cm3
|
Iskutilavuus
2 498 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 026
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
G, E, D, F, B
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
CUPRA
|
Merkki
Subaru
|