VS

BMW X1 vs Mercedes A Class Saloon vertailu

Vertaa tehoa (326 hv vs 320 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 500 € vs 39 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW X1 vai Mercedes A Class Saloon?

BMW X1 vs Mercedes A Class Saloon: tärkeimmät erot

BMW X1

4,2 (6 Arvostelut)
arvioi
  • tuskin enemmän tehoa
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Mercedes A Class Saloon

  • vähän halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • hieman pidempi sähköinen toimintamatka
  • vähän nopeampi 0–100 km/h
  • minimaalisesti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

X1

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Mercedes A Class Saloon on vähän edullisempi – sen lähtöhinta on 39 800 € , kun taas BMW X1 maksaa 46 500 € . Ero on noin 6 695 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Mercedes A Class Saloon kuluttaa 0,7 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin BMW X1, jonka kulutus on 2,5 L/100km. Ero on noin 1,8 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Mercedes A Class Saloon suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 88 km:een, noin 7 km enemmän kuin BMW X1.

A Class Saloon

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa BMW X1 tarjoaa tuskin enemmän tehoa326 hv verrattuna 320 hv:een. Ero on noin 6 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Mercedes A Class Saloon on vähän nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,8 s, kun taas BMW X1 tarvitsee 5,4 s. Ero on noin 0,6 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW X1 vetää hieman voimakkaammin, 477 Nm verrattuna 450 Nm:een. Eroa on noin 27 Nm.

X1

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Mercedes A Class Saloon on minimaalisesti kevyempi – 1 450 kg verrattuna 1 575 kg:een. Painoero on noin 125 kg.

Tavaratilan koossa BMW X1 tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 540 L verrattuna 395 L:een. Ero on noin 145 L.

Kantavuudessa BMW X1 tarjoaa melkein huomaamattomasti enemmän – 500 kg verrattuna 490 kg:een. Ero on noin 10 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Mercedes A Class Saloon voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 39 800 €
A Class Saloon

Mercedes A Class Saloon

  • Moottorityyppi : Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 116 - 320 hv
  • Kulutus L/100km : 0,7 - 8,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 88 km
BMW X1
Mercedes A Class Saloon

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW X1

BMW X1 on urbaani katumaasturi, joka pakkaa yllättävän käytännöllisyyden ja selkeän premium-tunnelman kompaktimpaan kuoreen. Ajo tuntuu napakalta ja sisätilat on suunniteltu helpottamaan arkea — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa tyylikkään, toimivan ja hieman persoonallisen auton ilman turhaa kikkailua.

Tiedot

Mercedes A Class Saloon

Mercedes A-sarjan sedan tarjoaa pieneen kokoluokkaan yllättävän annoksen mercedesläistä ylellisyyttä ja istuu tyylikkäästi kaupunkikuvastoon. Ajettavuus on tarkka mutta vaivaton, ja viimeistelty sisustus saa arjen tuntumaan hiukan juhlalta — erinomainen valinta, kun haluat kompaktin auton ilman tyyliin tinkimistä.

Tiedot
BMW X1
Mercedes A Class Saloon

Kustannukset ja kulutus

Hinta
46 500 - 67 500 €
Hinta
39 800 - 68 000 €
Kulutus L/100km
2,5 - 7,7 L/100km
Kulutus L/100km
0,7 - 8,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
81 km
Sähköinen toimintasäde
88 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
12,9 kWh
CO2
57 - 175 g/km
CO2
16 - 184 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
35 - 51 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Sedan
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
1 575 - 1 935 kg
Omamassa
1 450 - 1 705 kg
Tavaratila
490 - 540 L
Tavaratila
345 - 395 L
Pituus
-
Pituus
4 558 - 4 570 mm
Leveys
1 845 mm
Leveys
1 796 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 413 - 1 429 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
490 - 500 kg
Kantavuus
475 - 490 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Plug-in hybridi, Bensiini MHEV, Diesel
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
136 - 326 hv
Teho hv
116 - 320 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,8 - 9,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
206 - 250 km/h
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
Vääntömomentti
200 - 450 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
100 - 240 kW
Teho kW
85 - 235 kW
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3
Iskutilavuus
1 332 - 1 991 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B
CO2-tehokkuusluokka
B, D, G, E
Merkki
BMW
Merkki
Mercedes-Benz
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.