VS

BMW 3 Series Saloon vs DS Automobiles DS 9 vertailu

Vertaa tehoa (530 hv vs 360 hv), tavaratilaa ja hintaa (48 600 € vs 67 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, BMW 3 Series Saloon vai DS Automobiles DS 9?

BMW 3 Series Saloon vs DS Automobiles DS 9: tärkeimmät erot

BMW 3 Series Saloon

  • erottuvasti halvempi
  • erottuvasti enemmän tehoa
  • ilmeisesti pidempi sähköinen toimintamatka
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • hieman kevyempi
Tiedot

DS Automobiles DS 9

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

3 Series Saloon

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

BMW 3 Series Saloon on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 48 600 € , kun taas DS Automobiles DS 9 maksaa 67 000 € . Ero on noin 18 403 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: DS Automobiles DS 9 kuluttaa 1,2 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin BMW 3 Series Saloon, jonka kulutus on 2,4 L/100km. Ero on noin 1,2 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa BMW 3 Series Saloon suoriutuu ilmeisesti paremmin: se yltää jopa 101 km:een, noin 26 km enemmän kuin DS Automobiles DS 9.

DS 9

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW 3 Series Saloon tarjoaa erottuvasti enemmän tehoa530 hv verrattuna 360 hv:een. Ero on noin 170 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW 3 Series Saloon on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 3,5 s, kun taas DS Automobiles DS 9 tarvitsee 5,6 s. Ero on noin 2,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW 3 Series Saloon vetää selvästi voimakkaammin, 700 Nm verrattuna 520 Nm:een. Eroa on noin 180 Nm.

3 Series Saloon

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa BMW 3 Series Saloon on hieman kevyempi – 1 575 kg verrattuna 1 864 kg:een. Painoero on noin 289 kg.

Tavaratilan koossa DS Automobiles DS 9 tarjoaa hieman enemmän tilaa – 510 L verrattuna 480 L:een. Ero on noin 30 L.

Kantavuudessa BMW 3 Series Saloon tarjoaa minimaalisesti enemmän – 495 kg verrattuna 489 kg:een. Ero on noin 6 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW 3 Series Saloon hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 48 600 €
3 Series Saloon

BMW 3 Series Saloon

  • Moottorityyppi Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti, Manuaali
  • Vetotapa Takaveto, Neliveto
  • Teho hv 150 - 530 hv
  • Kulutus L/100km 2,4 - 10,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 96 - 101 km
BMW 3 Series Saloon
DS Automobiles DS 9

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

BMW 3 Series Saloon

BMW 3-sarja sedan on ajajan auto, joka yhdistää rennon urheilullisuuden ja hienostuneen arjen mukavuuden niin, että ajaminen tuntuu palkitsevalta joka kerta. Se puree mutkiin päättäväisesti mutta pitää samalla siistin ja käytännöllisen olemuksen — ei huuda, mutta kääntää katseita.

Tiedot

DS Automobiles DS 9

DS 9 on ranskalainen luksussedaani, joka erottuu katukuvasta rohkealla muotokielellä ja huolellisella viimeistelyllä — sisällä tunnelma on kuin boutique-hotellissa mutta ohjaus tuntuu silti reilulta arkiajossa. Se sopii ostajalle, joka haluaa erilaista eleganssia ja mieluummin hienostunutta yksilöllisyyttä kuin massaan hukkuvaa ylellisyyttä, tarjoten arkeen selkeän tyylilisän ja mukavan ajokokemuksen.

Tiedot
BMW 3 Series Saloon
DS Automobiles DS 9

Kustannukset ja kulutus

Hinta
48 600 - 112 100 €
Hinta
67 000 - 90 000 €
Kulutus L/100km
2,4 - 10,1 L/100km
Kulutus L/100km
1,2 - 1,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
96 - 101 km
Sähköinen toimintasäde
62 - 75 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
54 - 227 g/km
CO2
28 - 38 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
42 L

Mitat ja kori

Kori
Sedan
Kori
Sedan
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
4
Omamassa
1 575 - 1 960 kg
Omamassa
1 864 - 1 931 kg
Tavaratila
375 - 480 L
Tavaratila
510 L
Pituus
-
Pituus
4 934 mm
Leveys
1 827 - 1 903 mm
Leveys
1 855 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 459 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
405 - 495 kg
Kantavuus
486 - 489 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti, Manuaali
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
150 - 530 hv
Teho hv
250 - 360 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
3,5 - 8,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,6 - 8,1 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
240 - 250 km/h
Vääntömomentti
250 - 700 Nm
Vääntömomentti
320 - 520 Nm
Sylinterien lukumäärä
4 - 6
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
110 - 390 kW
Teho kW
183 - 265 kW
Iskutilavuus
1 995 - 2 998 cm3
Iskutilavuus
1 598 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 021 - 2 023
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, G, B
CO2-tehokkuusluokka
B
Merkki
BMW
Merkki
DS Automobiles
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.