VS

Alfa Romeo Junior vs BMW X1 vertailu

Vertaa tehoa (280 hv vs 326 hv), tavaratilaa ja hintaa (31 700 € vs 46 500 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Alfa Romeo Junior vai BMW X1?

Alfa Romeo Junior vs BMW X1: tärkeimmät erot

Alfa Romeo Junior

4,9 (7 Arvostelut)
arvioi
  • vakuuttavasti halvempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

BMW X1

4,2 (6 Arvostelut)
arvioi
  • vähän enemmän tehoa
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • hieman nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Junior

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Alfa Romeo Junior on vakuuttavasti edullisempi – sen lähtöhinta on 31 700 € , kun taas BMW X1 maksaa 46 500 € . Ero on noin 14 744 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: BMW X1 kuluttaa 2,5 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Alfa Romeo Junior, jonka kulutus on 4,8 L/100km. Ero on noin 2,3 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Alfa Romeo Junior suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 410 km:een, noin 329 km enemmän kuin BMW X1.

X1

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa BMW X1 tarjoaa vähän enemmän tehoa326 hv verrattuna 280 hv:een. Ero on noin 46 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h BMW X1 on hieman nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,4 s, kun taas Alfa Romeo Junior tarvitsee 5,9 s. Ero on noin 0,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: BMW X1 vetää huomattavasti voimakkaammin, 477 Nm verrattuna 345 Nm:een. Eroa on noin 132 Nm.

Junior

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Alfa Romeo Junior on jonkin verran kevyempi – 1 380 kg verrattuna 1 575 kg:een. Painoero on noin 195 kg.

Tavaratilan koossa BMW X1 tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa – 540 L verrattuna 415 L:een. Ero on noin 125 L.

Kantavuudessa BMW X1 tarjoaa lievästi enemmän – 500 kg verrattuna 420 kg:een. Ero on noin 80 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

BMW X1 voittaa niukalla marginaalilla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 46 500 €
X1

BMW X1

  • Moottorityyppi : Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 136 - 326 hv
  • Kulutus L/100km : 2,5 - 7,7 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 81 km
Alfa Romeo Junior
BMW X1

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Alfa Romeo Junior

Alfa Romeo Junior on tyylikäs italialainen klassikkocoupe, joka kääntää päät katu- ja parkkipaikoilla ja palkitsee ohjauspyörän takana aidolla ajamisen ilolla. Se on unelma-ostos tunteella ajavalle kuskille — vaatii toki omistajaltaan herkkyyttä ja käsityötaitoa huoltoihin, mutta antaa vastineeksi persoonallisuutta ja ajamisen riemua.

Tiedot

BMW X1

BMW X1 on urbaani katumaasturi, joka pakkaa yllättävän käytännöllisyyden ja selkeän premium-tunnelman kompaktimpaan kuoreen. Ajo tuntuu napakalta ja sisätilat on suunniteltu helpottamaan arkea — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa tyylikkään, toimivan ja hieman persoonallisen auton ilman turhaa kikkailua.

Tiedot
Alfa Romeo Junior
BMW X1

Kustannukset ja kulutus

Hinta
31 700 - 50 500 €
Hinta
46 500 - 67 500 €
Kulutus L/100km
4,8 - 5,4 L/100km
Kulutus L/100km
2,5 - 7,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
15,1 - 17,5 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
344 - 410 km
Sähköinen toimintasäde
81 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 119 g/km
CO2
57 - 175 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 380 - 1 689 kg
Omamassa
1 575 - 1 935 kg
Tavaratila
340 - 415 L
Tavaratila
490 - 540 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 781 mm
Leveys
1 845 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
390 - 420 kg
Kantavuus
490 - 500 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Diesel MHEV, Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
136 - 280 hv
Teho hv
136 - 326 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,9 - 9,1 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
230 - 345 Nm
Vääntömomentti
230 - 477 Nm
Sylinterien lukumäärä
3
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Teho kW
107 - 207 kW
Teho kW
100 - 240 kW
Iskutilavuus
1 199 cm3
Iskutilavuus
1 499 - 1 998 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
A, C, D
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B
Merkki
Alfa Romeo
Merkki
BMW
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.