VS

XPeng G9 vs Porsche Taycan Wagon vertailu

Vertaa tehoa (575 hv vs 952 hv), tavaratilaa ja hintaa (62 100 € vs 107 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, XPeng G9 vai Porsche Taycan Wagon?

XPeng G9 vs Porsche Taycan Wagon: tärkeimmät erot

XPeng G9

4,8 (5 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • ilmeisesti enemmän tavaratilaa
Tiedot

Porsche Taycan Wagon

  • selvästi enemmän tehoa
  • melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi
  • lievästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • hieman kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

G9

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

XPeng G9 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 62 100 € , kun taas Porsche Taycan Wagon maksaa 107 800 € . Ero on noin 45 744 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Porsche Taycan Wagon: se kuluttaa 17,5 kWh/100km ja on melkein huomaamattomasti energiatehokkaampi kuin XPeng G9, jonka kulutus on 18,4 kWh/100km. Ero on noin 0,9 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Porsche Taycan Wagon suoriutuu lievästi paremmin: se yltää jopa 652 km:een, noin 67 km enemmän kuin XPeng G9.

Taycan Wagon

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Porsche Taycan Wagon tarjoaa selvästi enemmän tehoa952 hv verrattuna 575 hv:een. Ero on noin 377 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Porsche Taycan Wagon on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,4 s, kun taas XPeng G9 tarvitsee 4,2 s. Ero on noin 1,8 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Porsche Taycan Wagon vetää huomattavasti voimakkaammin, 1 110 Nm verrattuna 695 Nm:een. Eroa on noin 415 Nm.

G9

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: XPeng G9 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 4.

Omapainossa Porsche Taycan Wagon on hieman kevyempi – 2 190 kg verrattuna 2 210 kg:een. Painoero on noin 20 kg.

Tavaratilan koossa XPeng G9 tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 660 L verrattuna 446 L:een. Ero on noin 214 L.

Kantavuudessa Porsche Taycan Wagon tarjoaa hieman enemmän – 605 kg verrattuna 520 kg:een. Ero on noin 85 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Porsche Taycan Wagon voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 107 800 €
Taycan Wagon

Porsche Taycan Wagon

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Takaveto
  • Teho hv : 408 - 952 hv
  • Kulutus kWh/100km : 17,5 - 19 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 537 - 652 km
XPeng G9
Porsche Taycan Wagon

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

XPeng G9

XPeng G9 istuu katukuvassa modernina ja hillittynä valintana, jonka ulkonäkö lupaa luksusta ja sisällä tarjotaan rauhallinen, teknologialla silattu ajomukavuus. Koeajo paljastaa nopeasti, onko kyseessä arjen monipuolinen kumppani vai vain näyttävä ilmiö — kummassakin tapauksessa se herättää kiinnostusta.

Tiedot

Porsche Taycan Wagon

Jos haluat sähköauton, joka on yhtä kotonaan sekä moottoritiellä että marketin parkkipaikalla, Porsche Taycan farmari yhdistää urheilullisen luonteen ja arjen käytännöllisyyden sulavasti. Se tarjoaa Porsche-ajoelämyksen ilman kompromisseja tavaratilan ja perhekäytön suhteen — sopii ostajalle, joka vaatii tunteita ja järkeä samassa paketissa.

Tiedot
XPeng G9
Porsche Taycan Wagon

Kustannukset ja kulutus

Hinta
62 100 - 75 700 €
Hinta
107 800 - 221 300 €
Kulutus L/100km
-
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
18,4 - 20,1 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
17,5 - 19 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
502 - 585 km
Sähköinen toimintasäde
537 - 652 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
Farmari
Istuimet
5
Istuimet
4
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
2 210 - 2 395 kg
Omamassa
2 190 - 2 400 kg
Tavaratila
660 L
Tavaratila
405 - 446 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 937 mm
Leveys
1 966 - 1 967 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
515 - 520 kg
Kantavuus
475 - 605 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Teho hv
351 - 575 hv
Teho hv
408 - 952 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,2 - 6,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,4 - 4,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
465 - 695 Nm
Vääntömomentti
410 - 1 110 Nm
Sylinterien lukumäärä
-
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
258 - 423 kW
Teho kW
300 - 700 kW
Iskutilavuus
-
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 025
CO2-tehokkuusluokka
A
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
XPeng
Merkki
Porsche
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.