VS

VW Tiguan vs Jeep Renegade vertailu

Vertaa tehoa (272 hv vs 240 hv), tavaratilaa ja hintaa (40 800 € vs 32 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Tiguan vai Jeep Renegade?

VW Tiguan vs Jeep Renegade: tärkeimmät erot

VW Tiguan

4,1 (9 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • ratkaisevasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • selvästi nopeampi 0–100 km/h
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Jeep Renegade

  • ilmeisesti halvempi
  • lievästi kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Tiguan

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Jeep Renegade on ilmeisesti edullisempi – sen lähtöhinta on 32 400 € , kun taas VW Tiguan maksaa 40 800 € . Ero on noin 8 415 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Tiguan kuluttaa 1,4 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Jeep Renegade, jonka kulutus on 2,1 L/100km. Ero on noin 0,7 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa VW Tiguan suoriutuu ratkaisevasti paremmin: se yltää jopa 126 km:een, noin 90 km enemmän kuin Jeep Renegade.

Renegade

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa VW Tiguan tarjoaa lievästi enemmän tehoa272 hv verrattuna 240 hv:een. Ero on noin 32 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h VW Tiguan on selvästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,9 s, kun taas Jeep Renegade tarvitsee 7,1 s. Ero on noin 1,2 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: VW Tiguan vetää ilmeisesti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 240 Nm:een. Eroa on noin 160 Nm.

Tiguan

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Jeep Renegade on lievästi kevyempi – 1 420 kg verrattuna 1 599 kg:een. Painoero on noin 179 kg.

Tavaratilan koossa VW Tiguan tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 652 L verrattuna 351 L:een. Ero on noin 301 L.

Kantavuudessa Jeep Renegade tarjoaa tuskin enemmän – 570 kg verrattuna 544 kg:een. Ero on noin 26 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

VW Tiguan antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 40 800 €
Tiguan

VW Tiguan

  • Moottorityyppi : Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 130 - 272 hv
  • Kulutus L/100km : 1,4 - 8,4 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 118 - 126 km
VW Tiguan
Jeep Renegade

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

VW Tiguan

Tiguan on monipuolinen ja käytännöllinen katumaasturi, joka tarjoaa tilavan ja hyvin viimeistellyn sisustan arjen ja pidempienkin matkojen tarpeisiin. Ajo tuntuu tasapainoiselta ja hallitulta, ja varustelun sekä turvallisuusominaisuuksien ansiosta se on luotettava valinta perheelle tai aktiiviselle kuljettajalle.

Tiedot

Jeep Renegade

Jeep Renegade on kuin pieni seikkailija kaupungin kaduilla, joka ei pelkää mutkaa tai likaisempaa polkua. Sisältä se yllättää käytännöllisyydellään ja persoonallisella luonteellaan — täydellinen valinta, jos haluat SUV-hengen ilman turhaa pröystäilyä.

Tiedot
VW Tiguan
Jeep Renegade

Kustannukset ja kulutus

Hinta
40 800 - 66 400 €
Hinta
32 400 - 47 600 €
Kulutus L/100km
1,4 - 8,4 L/100km
Kulutus L/100km
2,1 - 5,5 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
118 - 126 km
Sähköinen toimintasäde
36 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
32 - 190 g/km
CO2
48 - 125 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
36 - 48 L

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
5
Omamassa
1 599 - 1 879 kg
Omamassa
1 420 - 1 770 kg
Tavaratila
490 - 652 L
Tavaratila
330 - 351 L
Pituus
-
Pituus
4 236 mm
Leveys
1 842 - 1 859 mm
Leveys
1 805 mm
Korkeus
-
Korkeus
1 684 - 1 718 mm
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
1 277 - 1 297 L
Kantavuus
460 - 544 kg
Kantavuus
545 - 570 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
130 - 272 hv
Teho hv
130 - 240 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,9 - 10,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,1 - 9,7 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
191 - 199 km/h
Vääntömomentti
220 - 400 Nm
Vääntömomentti
240 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
96 - 200 kW
Teho kW
96 - 177 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
1 332 - 1 469 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, E, F, B, G
CO2-tehokkuusluokka
D, B
Merkki
VW
Merkki
Jeep
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.