Vertaa tehoa (207 hv vs 880 hv), tavaratilaa ja hintaa (21 000 € vs 424 100 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Polo vai Ferrari 296 Coupe?
Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.
VW Polo on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 21 000 € , kun taas Ferrari 296 Coupe maksaa 424 100 € . Ero on noin 403 119 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Polo kuluttaa 5,1 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Ferrari 296 Coupe, jonka kulutus on 8,9 L/100km. Ero on noin 3,8 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Ferrari 296 Coupe tarjoaa selvästi enemmän tehoa – 880 hv verrattuna 207 hv:een. Ero on noin 673 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Ferrari 296 Coupe on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas VW Polo tarvitsee 6,5 s. Ero on noin 3,7 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Ferrari 296 Coupe vetää vakuuttavasti voimakkaammin, 755 Nm verrattuna 320 Nm:een. Eroa on noin 435 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Istuimet: VW Polo tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.
Omapainossa VW Polo on ratkaisevasti kevyempi – 1 143 kg verrattuna 1 670 kg:een. Painoero on noin 527 kg.
Kantavuudessa VW Polo tarjoaa merkittävästi enemmän – 457 kg verrattuna 225 kg:een. Ero on noin 232 kg.
VW Polo on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Polo on taitava kaupunkiauto, joka puree arjen pulmiin ketteryydellään ja yllättävän premium-tuntumalla. Sisältä se on fiksu ja käytännöllinen valinta — ostajalle joka haluaa huolettomuutta ja pientä iloa arkeen, Polo tarjoaa juuri sitä.
TiedotFerrari 296 Coupé on hulvaton yhdistelmä italialaista eleganssia ja hurjastelua, joka tuntuu yhtä kotonaan kilparadalla kuin tyylikkäällä kaupunkikadullakin. Se sopii ostajalle, joka haluaa keräilyarvoa ja aitoa ajamisen riemua — kunhan kukkaro kestää tämän hurmurin.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
21 000 - 37 500 €
|
Hinta
424 100 €
|
|
Kulutus L/100km
5,1 - 6,5 L/100km
|
Kulutus L/100km
8,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
15 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
116 - 148 g/km
|
CO2
218 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
Coupé
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
2
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 143 - 1 378 kg
|
Omamassa
1 670 kg
|
|
Tavaratila
351 L
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 751 mm
|
Leveys
1 958 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
432 - 457 kg
|
Kantavuus
225 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Takaveto
|
|
Teho hv
80 - 207 hv
|
Teho hv
880 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,5 - 15,6 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
93 - 320 Nm
|
Vääntömomentti
755 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
6
|
|
Teho kW
59 - 152 kW
|
Teho kW
648 kW
|
|
Iskutilavuus
999 - 1 984 cm3
|
Iskutilavuus
2 992 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2 024 - 2 025
|
Mallivuosi
2026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, E
|
CO2-tehokkuusluokka
G
|
|
Merkki
VW
|
Merkki
Ferrari
|