VS

VW Golf vs CUPRA Formentor vertailu

Vertaa tehoa (325 hv vs 390 hv), tavaratilaa ja hintaa (34 400 € vs 42 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Golf vai CUPRA Formentor?

VW Golf vs CUPRA Formentor: tärkeimmät erot

VW Golf

4,6 (1 Arvostelut)
arvioi
  • erottuvasti halvempi
  • huomattavasti taloudellisempi
  • lievästi pidempi sähköinen toimintamatka
  • hieman kevyempi
Tiedot

CUPRA Formentor

4,9 (2 Arvostelut)
arvioi
  • hieman enemmän tehoa
  • ilmeisesti nopeampi 0–100 km/h
  • lievästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Golf

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

VW Golf on erottuvasti edullisempi – sen lähtöhinta on 34 400 € , kun taas CUPRA Formentor maksaa 42 800 € . Ero on noin 8 461 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Golf kuluttaa 1,1 L/100km ja on siten huomattavasti taloudellisempi kuin CUPRA Formentor, jonka kulutus on 1,4 L/100km. Ero on noin 0,3 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa VW Golf suoriutuu lievästi paremmin: se yltää jopa 143 km:een, noin 17 km enemmän kuin CUPRA Formentor.

Formentor

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa CUPRA Formentor tarjoaa hieman enemmän tehoa390 hv verrattuna 325 hv:een. Ero on noin 65 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h CUPRA Formentor on ilmeisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 4,2 s, kun taas VW Golf tarvitsee 5,3 s. Ero on noin 1,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: CUPRA Formentor vetää vähän voimakkaammin, 480 Nm verrattuna 420 Nm:een. Eroa on noin 60 Nm.

Golf

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa VW Golf on hieman kevyempi – 1 307 kg verrattuna 1 434 kg:een. Painoero on noin 127 kg.

Tavaratilan koossa CUPRA Formentor tarjoaa lievästi enemmän tilaa – 450 L verrattuna 381 L:een. Ero on noin 69 L.

Kantavuudessa CUPRA Formentor tarjoaa hieman enemmän – 526 kg verrattuna 508 kg:een. Ero on noin 18 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

CUPRA Formentor hieman parempi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 42 800 €
Formentor

CUPRA Formentor

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti, Manuel
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 150 - 390 hv
  • Kulutus L/100km : 1,4 - 10,1 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 117 - 126 km
VW Golf
CUPRA Formentor

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

VW Golf

Golf on arjen mestari, joka yhdistää hillityn saksalaisen tyylin ja käytännöllisyyden ilman turhaa tilpehööriä. Ohjaustuntuma on varma ja ajettavuus mutkaton, joten Golf ei huuda, mutta hymyilee hillitysti joka kerta kun poistut kotipihasta.

Tiedot

CUPRA Formentor

Cupra Formentor on näyttävä ja urheilullinen crossover, joka kääntää katseet ja tuo ajamisen ilon takaisin arkeen. Sisältä se tuntuu kuljettajalle suunnatulta ja käytännölliseltä — tarpeeksi tyylikäs viikonlopun retkille, mutta myös fiksu valinta päivittäiseen menoon.

Tiedot
VW Golf
CUPRA Formentor

Kustannukset ja kulutus

Hinta
34 400 - 56 800 €
Hinta
42 800 - 76 000 €
Kulutus L/100km
1,1 - 7,6 L/100km
Kulutus L/100km
1,4 - 10,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
131 - 143 km
Sähköinen toimintasäde
117 - 126 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
25 - 173 g/km
CO2
32 - 229 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 307 - 1 662 kg
Omamassa
1 434 - 1 742 kg
Tavaratila
273 - 381 L
Tavaratila
345 - 450 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 789 mm
Leveys
1 839 - 1 852 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
438 - 508 kg
Kantavuus
439 - 526 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Manuaalivaihteisto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
116 - 325 hv
Teho hv
150 - 390 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,3 - 10,2 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
4,2 - 9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
220 - 420 Nm
Vääntömomentti
250 - 480 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4 - 5
Teho kW
85 - 239 kW
Teho kW
110 - 287 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
1 498 - 2 480 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2 024 - 2 026
CO2-tehokkuusluokka
D, C, F, B
CO2-tehokkuusluokka
G, E, D, F, B
Merkki
VW
Merkki
CUPRA
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.