VS

VW Crafter vs Maxus T60 MAX vertailu

Vertaa tehoa (177 hv vs 215 hv), tavaratilaa ja hintaa (57 300 € vs 49 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, VW Crafter vai Maxus T60 MAX?

VW Crafter vs Maxus T60 MAX: tärkeimmät erot

VW Crafter

  • melkein huomaamattomasti taloudellisempi
  • melkein huomaamattomasti kevyempi
Tiedot

Maxus T60 MAX

5 (2 Arvostelut)
arvioi
  • lievästi halvempi
  • lievästi enemmän tehoa
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Crafter

Kustannukset ja kulutus

Hinnan ja tehokkuuden vertailussa erot tulevat usein selvimmin esiin. Tässä ratkaistaan, kumpi malli sopii paremmin budjettiisi pitkällä aikavälillä.

Maxus T60 MAX on lievästi edullisempi – sen lähtöhinta on 49 600 € , kun taas VW Crafter maksaa 57 300 € . Ero on noin 7 701 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: VW Crafter kuluttaa 8,4 L/100km ja on siten melkein huomaamattomasti taloudellisempi kuin Maxus T60 MAX, jonka kulutus on 9,1 L/100km. Ero on noin 0,7 L/100km.

T60 MAX

Moottori ja suorituskyky

Moottorin alta paljastuu, kumpi malli on urheilullisempi ja kiihtyy paremmin.

Moottoritehossa Maxus T60 MAX tarjoaa lievästi enemmän tehoa215 hv verrattuna 177 hv:een. Ero on noin 38 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maxus T60 MAX vetää hieman voimakkaammin, 500 Nm verrattuna 410 Nm:een. Eroa on noin 90 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Tehon ohella arjessa ratkaisevat mukavuus ja käytännöllisyys. Tässä selviää, kumpi auto on monipuolisempi ja tilavampi.

Istuimet: Maxus T60 MAX tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa VW Crafter on melkein huomaamattomasti kevyempi – 2 072 kg verrattuna 2 275 kg:een. Painoero on noin 203 kg.

Kantavuudessa VW Crafter tarjoaa selvästi enemmän – 2 994 kg verrattuna 1 225 kg:een. Ero on noin 1 769 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Maxus T60 MAX varmistaa voiton selkeällä erolla objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

49 587 €
T60 MAX

Maxus T60 MAX

  • Moottorityyppi : Diesel
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto
  • Teho hv : 215 hv
  • Kulutus L/100km : 9,1 L/100km
VW Crafter
Maxus T60 MAX

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

VW Crafter

VW Crafter on kuin luotettava työjuhta: tilava, jykevä ja rakennettu kantamaan arjen raskaat työt ilman turhaa draamaa. Ohjaamo on kuskin puolella ajateltu ja käytännöllisyys on huippuluokkaa — täydellinen kumppani toimituksiin, tauoille ja kaikkeen siltä väliltä.

Tiedot

Maxus T60 MAX

Maxus T60 MAX on jykevä ja moderni lava-auto, joka tarjoaa käytännöllisyyttä ja reilusti tilaa niin työaamuun kuin vapaa-ajan retkiin. Ajo tuntuu vakaalta ja vaivattomalta, ja hinta-laatusuhde tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon niille, jotka kaipaavat rehellistä kapasiteettia ilman ylimääräistä show'ta.

Tiedot
VW Crafter
Maxus T60 MAX

Kustannukset ja kulutus

Hinta
57 300 - 83 600 €
Hinta
49 600 €
Kulutus L/100km
8,4 - 13,1 L/100km
Kulutus L/100km
9,1 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
220 - 342 g/km
CO2
239 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
75 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Pakettiauto
Kori
Pickup
Istuimet
2
Istuimet
5
Ovet
4
Ovet
-
Omamassa
2 072 - 2 810 kg
Omamassa
2 275 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
-
Pituus
5 986 - 7 391 mm
Pituus
-
Leveys
2 040 - 2 069 mm
Leveys
1 960 mm
Korkeus
2 355 - 2 830 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
9 300 - 18 400 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
1 037 - 2 994 kg
Kantavuus
1 225 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel
Moottorityyppi
Diesel
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Takaveto, Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Neliveto
Teho hv
140 - 177 hv
Teho hv
215 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,9 s
Huippunopeus
90 - 165 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
360 - 410 Nm
Vääntömomentti
500 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
103 - 130 kW
Teho kW
158 kW
Iskutilavuus
1 968 cm3
Iskutilavuus
1 996 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 017 - 2 023
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
VW
Merkki
Maxus
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.