VS

Volvo V60 vs Maserati MCPURA Roadster vertailu

Vertaa tehoa (350 hv vs 630 hv), tavaratilaa ja hintaa (62 500 € vs 286 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Volvo V60 vai Maserati MCPURA Roadster?

Volvo V60 vs Maserati MCPURA Roadster: tärkeimmät erot

Volvo V60

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • merkittävästi halvempi
  • vakuuttavasti taloudellisempi
  • merkittävästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • vakuuttavasti nopeampi 0–100 km/h
  • hieman kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

V60

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Volvo V60 on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 62 500 € , kun taas Maserati MCPURA Roadster maksaa 286 600 € . Ero on noin 224 044 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Volvo V60 kuluttaa 2 L/100km ja on siten vakuuttavasti taloudellisempi kuin Maserati MCPURA Roadster, jonka kulutus on 11,7 L/100km. Ero on noin 9,7 L/100km.

MCPURA Roadster

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Maserati MCPURA Roadster tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa630 hv verrattuna 350 hv:een. Ero on noin 280 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati MCPURA Roadster on vakuuttavasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,9 s, kun taas Volvo V60 tarvitsee 5,4 s. Ero on noin 2,5 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati MCPURA Roadster vetää vähän voimakkaammin, 730 Nm verrattuna 589 Nm:een. Eroa on noin 141 Nm.

V60

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: Volvo V60 tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa Maserati MCPURA Roadster on hieman kevyempi – 1 534 kg verrattuna 1 734 kg:een. Painoero on noin 200 kg.

Tavaratilan koossa Volvo V60 tarjoaa merkittävästi enemmän tilaa – 519 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 419 L.

Kantavuudessa Volvo V60 tarjoaa merkittävästi enemmän – 506 kg verrattuna 256 kg:een. Ero on noin 250 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Volvo V60 hallitsee vertailua objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 62 500 €
V60

Volvo V60

  • Moottorityyppi Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto Automaatti
  • Vetotapa Etuveto, Neliveto
  • Teho hv 197 - 350 hv
  • Kulutus L/100km 2 - 6,2 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 99 km
Volvo V60
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Volvo V60

Volvo V60 on arkitodellisuuden hienostunut työjuhta, joka yhdistää käytännöllisyyden ja skandinaavisen tyylin vaivattomasti. Se tarjoaa mukavan ajokokemuksen ja turvallisuutta, joten se on järkevä valinta perheelle – ja sopivan hillitty piristys niille, jotka haluavat ripauksen luksusta ilman turhaa blingblingiä.

Tiedot

Maserati MCPURA Roadster

Maserati MCPURA Roadster hurmaa katseen italialaisella eleganssilla ja uhmakkaalla muotoilulla, joka kertoo heti, että kyseessä ei ole tavallinen avoauto. Sen ääni ja ajotuntuma tarjoavat elämyksen, jonka vuoksi moni unohtaa käytännöllisyyden — ja hyvä niin, sillä tällaisen auton pointti on juuri tunne.

Tiedot
Volvo V60
Maserati MCPURA Roadster

Kustannukset ja kulutus

Hinta
62 500 - 76 000 €
Hinta
286 600 €
Kulutus L/100km
2 - 6,2 L/100km
Kulutus L/100km
11,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
99 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
45 - 141 g/km
CO2
265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Roadster
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 734 - 2 070 kg
Omamassa
1 534 kg
Tavaratila
519 L
Tavaratila
100 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 850 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
460 - 506 kg
Kantavuus
256 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
197 - 350 hv
Teho hv
630 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,4 - 7,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,9 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
300 - 589 Nm
Vääntömomentti
730 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
145 - 247 kW
Teho kW
463 kW
Iskutilavuus
1 969 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2025
CO2-tehokkuusluokka
E, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
Volvo
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.