VS

Toyota Proace Transporter vs Hongqi EH7 vertailu

Vertaa tehoa (150 hv vs 343 hv), tavaratilaa ja hintaa (38 500 € vs 60 400 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota Proace Transporter vai Hongqi EH7?

Toyota Proace Transporter vs Hongqi EH7: tärkeimmät erot

Toyota Proace Transporter

  • selvästi halvempi
Tiedot

Hongqi EH7

  • selvästi enemmän tehoa
  • ratkaisevasti energiatehokkaampi
  • vakuuttavasti pidempi sähköinen toimintamatka
  • ratkaisevasti nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Proace Transporter

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja tehokkuus ovat usein ensimmäiset valintakriteerit auton ostossa. Tässä näkyy, kumpi malli on pitkällä aikavälillä edullisempi – tankatessa, ladatessa tai hankintahinnassa.

Toyota Proace Transporter on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 38 500 € , kun taas Hongqi EH7 maksaa 60 400 € . Ero on noin 21 973 €.

Sähkönkulutuksessa etu on Hongqi EH7: se kuluttaa 16,7 kWh/100km ja on ratkaisevasti energiatehokkaampi kuin Toyota Proace Transporter, jonka kulutus on 23,8 kWh/100km. Ero on noin 7,1 kWh/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Hongqi EH7 suoriutuu vakuuttavasti paremmin: se yltää jopa 655 km:een, noin 306 km enemmän kuin Toyota Proace Transporter.

EH7

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Hongqi EH7 tarjoaa selvästi enemmän tehoa343 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 193 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Hongqi EH7 on ratkaisevasti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,8 s, kun taas Toyota Proace Transporter tarvitsee 12,1 s. Ero on noin 6,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Hongqi EH7 vetää vähän voimakkaammin, 450 Nm verrattuna 370 Nm:een. Eroa on noin 80 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: Toyota Proace Transporter tarjoaa enemmän paikkoja – 6 vs. 5.

Kuka voittaa datavertailun?

Hongqi EH7 voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

60 431 €
EH7

Hongqi EH7

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Takaveto
  • Teho hv : 343 hv
  • Kulutus kWh/100km : 16,7 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 655 km
Toyota Proace Transporter
Hongqi EH7

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Toyota Proace Transporter

Toyota Proace hoitaa raskaimmatkin työpäivät vaivattomasti: se on tiloiltaan järkevä, ajettavuudeltaan luotettava ja arjen logistiikkaa helppoutta tuova työkalu. Se ei yritä olla turhan näyttävä, vaan tarjoaa käytännöllisyyttä ja tehokkuutta — erinomainen valinta yritykselle tai tekijälle, joka haluaa työn hoituvan ilman turhia murheita.

Tiedot

Hongqi EH7

Hongqi EH7 on kiillotetun luksuksen ja futuristisen tyylin yhdistelmä, joka pyrkii haastamaan eurooppalaiset premium-merkit rohkealla ulkomuodolla ja runsaalla varustelulla. Sisällä tunnelma on upottavan mukava ja teknologiaa on ripoteltu joka kulmaan — tämä ei ole piilovara vaan auto, joka haluaa olla huomion keskipiste ja antaa omistajalleen ripauksen arjen glamouria.

Tiedot
Toyota Proace Transporter
Hongqi EH7

Kustannukset ja kulutus

Hinta
38 500 - 62 000 €
Hinta
60 400 €
Kulutus L/100km
6,4 - 6,7 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
23,8 - 23,9 kWh/100km
Kulutus kWh/100km
16,7 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
349 km
Sähköinen toimintasäde
655 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
0 - 177 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Pakettiauto
Kori
Sedan
Istuimet
3 - 6
Istuimet
5
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 656 - 2 100 kg
Omamassa
-
Tavaratila
-
Tavaratila
0 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 920 mm
Leveys
1 915 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
955 - 1 323 kg
Kantavuus
-

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel, Sähkö
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Alennusvaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
120 - 150 hv
Teho hv
343 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
12,1 - 13,3 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
260 - 370 Nm
Vääntömomentti
450 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
88 - 110 kW
Teho kW
253 kW
Iskutilavuus
1 499 - 2 184 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2025
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
F, A, G
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
Toyota
Merkki
Hongqi
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.