Vertaa tehoa (279 hv vs 150 hv), tavaratilaa ja hintaa (69 200 € vs 33 700 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Toyota Proace Max vai VW Caddy?
Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.
VW Caddy on merkittävästi edullisempi – sen lähtöhinta on 33 700 € , kun taas Toyota Proace Max maksaa 69 200 € . Ero on noin 35 471 €.
Sähköisessä toimintamatkassa Toyota Proace Max suoriutuu merkittävästi paremmin: se yltää jopa 424 km:een, noin 303 km enemmän kuin VW Caddy.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.
Moottoritehossa Toyota Proace Max tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa – 279 hv verrattuna 150 hv:een. Ero on noin 129 hv.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Proace Max vetää erottuvasti voimakkaammin, 410 Nm verrattuna 320 Nm:een. Eroa on noin 90 Nm.
Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?
Istuimet: VW Caddy tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 3.
Omapainossa VW Caddy on ratkaisevasti kevyempi – 1 575 kg verrattuna 2 790 kg:een. Painoero on noin 1 215 kg.
Kantavuudessa Toyota Proace Max tarjoaa ratkaisevasti enemmän – 1 460 kg verrattuna 710 kg:een. Ero on noin 750 kg.
Toyota Proace Max antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Toyota Proace Max on avara ja käytännöllinen kulkupeli, joka taipuu niin työpäivän logistiikkaan kuin viikonloppureissuunkin. Ajaminen on rauhallista ja vaivatonta, ja Toyotan maine luotettavista autoista tekee siitä turvallisen ja järkevän vaihtoehdon ostajalle.
Tiedot
Caddy on Volkswagenin käytännöllinen tekijä, joka yhdistää tilavan arjen tarpeiden hoidon hillittyyn saksalaiseen viimeistelyyn. Se ei yritä olla showmies, mutta viihtyisä ohjaamo ja toimiva ajettavuus tekevät siitä oivan kumppanin niin päivittäisiin työmatkoihin kuin viikonlopun retkiin — tylsästi fiksu valinta.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
69 200 - 74 100 €
|
Hinta
33 700 - 55 800 €
|
|
Kulutus L/100km
-
|
Kulutus L/100km
0,5 - 6,9 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
26,2 kWh/100km
|
Kulutus kWh/100km
-
|
|
Sähköinen toimintasäde
424 km
|
Sähköinen toimintasäde
116 - 121 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
19,7 kWh
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
10 - 165 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
50 L
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Pakettiauto
|
Kori
Korkeakattoinen farmari
|
|
Istuimet
3
|
Istuimet
5 - 7
|
|
Ovet
-
|
Ovet
5
|
|
Omamassa
2 790 kg
|
Omamassa
1 575 - 1 998 kg
|
|
Tavaratila
-
|
Tavaratila
-
|
|
Pituus
-
|
Pituus
4 500 - 4 853 mm
|
|
Leveys
2 050 mm
|
Leveys
1 855 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
1 819 - 1 860 mm
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
2 556 - 3 700 L
|
|
Kantavuus
710 - 1 460 kg
|
Kantavuus
501 - 710 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Sähkö
|
Moottorityyppi
Bensiini, Diesel, Plug-in hybridi
|
|
Vaihteisto
Automaatti
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
|
|
Teho hv
279 hv
|
Teho hv
102 - 150 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
11,4 - 14 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
173 - 186 km/h
|
|
Vääntömomentti
410 Nm
|
Vääntömomentti
220 - 320 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
-
|
Sylinterien lukumäärä
4
|
|
Teho kW
205 kW
|
Teho kW
75 - 110 kW
|
|
Iskutilavuus
-
|
Iskutilavuus
1 498 - 1 968 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2024
|
|
CO2-tehokkuusluokka
A
|
CO2-tehokkuusluokka
E, F, B
|
|
Merkki
Toyota
|
Merkki
VW
|