VS

Subaru Impreza vs Toyota Yaris vertailu

Vertaa tehoa (136 hv vs 280 hv), tavaratilaa ja hintaa (36 700 € vs 26 600 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Subaru Impreza vai Toyota Yaris?

Subaru Impreza vs Toyota Yaris: tärkeimmät erot

Subaru Impreza

5 (1 Arvostelut)
arvioi
  • hieman enemmän tavaratilaa
Tiedot

Toyota Yaris

3,9 (3 Arvostelut)
arvioi
  • selvästi halvempi
  • ratkaisevasti enemmän tehoa
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • vakuuttavasti kevyempi
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Impreza

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Toyota Yaris on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 26 600 € , kun taas Subaru Impreza maksaa 36 700 € . Ero on noin 10 170 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Toyota Yaris kuluttaa 3,8 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Subaru Impreza, jonka kulutus on 7,3 L/100km. Ero on noin 3,5 L/100km.

Yaris

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Toyota Yaris tarjoaa ratkaisevasti enemmän tehoa280 hv verrattuna 136 hv:een. Ero on noin 144 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Toyota Yaris on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 5,5 s, kun taas Subaru Impreza tarvitsee 10,6 s. Ero on noin 5,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Toyota Yaris vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 390 Nm verrattuna 182 Nm:een. Eroa on noin 208 Nm.

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Toyota Yaris on vakuuttavasti kevyempi – 1 090 kg verrattuna 1 574 kg:een. Painoero on noin 484 kg.

Tavaratilan koossa Subaru Impreza tarjoaa hieman enemmän tilaa – 315 L verrattuna 286 L:een. Ero on noin 29 L.

Kantavuudessa Subaru Impreza tarjoaa hieman enemmän – 526 kg verrattuna 525 kg:een. Ero on noin 1 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Toyota Yaris voittaa vertailun selvästi objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 26 600 €
Yaris

Toyota Yaris

  • Moottorityyppi : Täyshybridi, Bensiini
  • Vaihteisto : Automaatti, Manuel
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 116 - 280 hv
  • Kulutus L/100km : 3,8 - 8,7 L/100km
Subaru Impreza
Toyota Yaris

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Subaru Impreza

Subaru Impreza on uskottava kumppani tiellä, joka yhdistää ralliperinnön tuoman terävyyden ja vakaan nelivedon myös huonokuntoisilla teillä. Sisätiloiltaan käytännöllinen ja rehellinen, Impreza ei sorru turhaan kikkailuun — se on luotettava arkivelho, joka hymyilee hillitysti.

Tiedot

Toyota Yaris

Yaris on kompakti veijari kaupungissa, joka yllättää älykkäällä käytännöllisyydellään ja pirteällä luonteellaan. Se tarjoaa vaivattoman arjen kumppanin ilman turhia krumeluureja — täydellinen valinta ostajalle, joka haluaa fiksun ja huolettoman auton.

Tiedot
Subaru Impreza
Toyota Yaris

Kustannukset ja kulutus

Hinta
36 700 - 39 500 €
Hinta
26 600 - 49 600 €
Kulutus L/100km
7,3 L/100km
Kulutus L/100km
3,8 - 8,7 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
166 g/km
CO2
87 - 197 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
48 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Viistoperä
Kori
Viistoperä
Istuimet
5
Istuimet
4 - 5
Ovet
5
Ovet
-
Omamassa
1 574 - 1 599 kg
Omamassa
1 090 - 1 356 kg
Tavaratila
315 L
Tavaratila
141 - 286 L
Pituus
4 490 mm
Pituus
-
Leveys
1 780 mm
Leveys
1 745 - 1 805 mm
Korkeus
1 515 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
1 297 - 1 314 L
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
501 - 526 kg
Kantavuus
289 - 525 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini MHEV
Moottorityyppi
Täyshybridi, Bensiini
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti, Manuel
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
CVT-vaihteisto, Manuaalivaihteisto
Vetotapa
Neliveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
136 hv
Teho hv
116 - 280 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
10,6 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
Huippunopeus
199 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
182 Nm
Vääntömomentti
390 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
3
Teho kW
100 kW
Teho kW
85 - 206 kW
Iskutilavuus
1 995 cm3
Iskutilavuus
1 490 - 1 618 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2024
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
F
CO2-tehokkuusluokka
B, G
Merkki
Subaru
Merkki
Toyota
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.