VS

SsangYong Musso vs Toyota C-HR+ vertailu

Vertaa tehoa (202 hv vs 343 hv), tavaratilaa ja hintaa (34 900 € vs 43 800 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, SsangYong Musso vai Toyota C-HR+?

SsangYong Musso vs Toyota C-HR+: tärkeimmät erot

SsangYong Musso

  • selvästi halvempi
Tiedot

Toyota C-HR+

  • selvästi enemmän tehoa
  • jonkin verran kevyempi
Tiedot

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

C-HR+

Kustannukset ja kulutus

Taloudellisuudessa on mielenkiintoisia eroja näiden kahden mallin välillä.

SsangYong Musso on selvästi edullisempi – sen lähtöhinta on 34 900 € , kun taas Toyota C-HR+ maksaa 43 800 € . Ero on noin 8 857 €.

C-HR+

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys ovat autoharrastajien klassisia mittareita – ja erot tulevat tässä hyvin esiin.

Moottoritehossa Toyota C-HR+ tarjoaa selvästi enemmän tehoa343 hv verrattuna 202 hv:een. Ero on noin 141 hv.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: SsangYong Musso vetää lievästi voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 338 Nm:een. Eroa on noin 62 Nm.

C-HR+

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.

Omapainossa Toyota C-HR+ on jonkin verran kevyempi – 1 810 kg verrattuna 2 045 kg:een. Painoero on noin 235 kg.

Kantavuudessa SsangYong Musso tarjoaa huomattavasti enemmän – 1 010 kg verrattuna 655 kg:een. Ero on noin 355 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Toyota C-HR+ on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 43 800 €
C-HR+

Toyota C-HR+

  • Moottorityyppi : Sähkö
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Etuveto, Neliveto
  • Teho hv : 167 - 343 hv
  • Kulutus kWh/100km : 13,4 - 15,5 kWh/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 458 - 607 km
SsangYong Musso
Toyota C-HR+

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

SsangYong Musso

SsangYong Musso tarjoaa rouhean ja käytännöllisen vaihtoehdon pick-up-markkinoille, erottuen kestävyydellään ja järkevästi suunnitelluilla tilaratkaisuilla. Se ei pyri luksukseen vaan toimii luotettavana työjuhtana sekä vapaa-ajan kumppanina, ja hinta-laatusuhde yllättää iloisesti koeajon jälkeen.

Tiedot

Toyota C-HR+

Toyota C‑HR, tuttavallisesti C‑HR, erottuu katukuvassa futuristisella muotoilullaan ja terävillä linjoillaan, jotka antavat sille enemmän persoonallisuutta kuin monella kilpailijalla. Se sopii erityisesti ostajalle, joka haluaa erottua ja nauttia vaivattomasta kaupunkiajon ketteryydestä — käytännöllisyys on mukana, mutta tylsää se ei ole missään nimessä.

Tiedot
SsangYong Musso
Toyota C-HR+

Kustannukset ja kulutus

Hinta
34 900 - 51 900 €
Hinta
43 800 - 56 300 €
Kulutus L/100km
8,4 - 9,3 L/100km
Kulutus L/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
13,4 - 15,5 kWh/100km
Sähköinen toimintasäde
-
Sähköinen toimintasäde
458 - 607 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
221 - 245 g/km
CO2
0 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
75 L
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Pickup
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
5
Ovet
4
Ovet
-
Omamassa
2 045 - 2 260 kg
Omamassa
1 810 - 2 010 kg
Tavaratila
-
Tavaratila
416 L
Pituus
5 095 - 5 405 mm
Pituus
-
Leveys
1 950 mm
Leveys
1 870 mm
Korkeus
1 840 - 1 855 mm
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
785 - 1 010 kg
Kantavuus
550 - 655 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Diesel
Moottorityyppi
Sähkö
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Automaattivaihteisto
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Takaveto
Vetotapa
Etuveto, Neliveto
Teho hv
202 hv
Teho hv
167 - 343 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
-
Kiihtyvyys 0-100 km/h
5,2 - 8,4 s
Huippunopeus
183 - 187 km/h
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
400 Nm
Vääntömomentti
268 - 338 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
-
Teho kW
149 kW
Teho kW
123 - 252 kW
Iskutilavuus
2 157 cm3
Iskutilavuus
-

Yleistä

Mallivuosi
2 022 - 2 024
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
G
CO2-tehokkuusluokka
A
Merkki
SsangYong
Merkki
Toyota
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.