VS

Skoda Kodiaq vs MG MGS9 vertailu

Vertaa tehoa (265 hv vs 299 hv), tavaratilaa ja hintaa (46 000 € vs 46 900 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Skoda Kodiaq vai MG MGS9?

Skoda Kodiaq vs MG MGS9: tärkeimmät erot

Skoda Kodiaq

4,9 (5 Arvostelut)
arvioi
  • melkein huomaamattomasti halvempi
  • merkittävästi taloudellisempi
  • hieman pidempi sähköinen toimintamatka
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
  • huomattavasti kevyempi
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

MG MGS9

  • jonkin verran enemmän tehoa
Tiedot

Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.

By Achim Sedelmaier

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Kodiaq

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

Skoda Kodiaq on melkein huomaamattomasti edullisempi – sen lähtöhinta on 46 000 € , kun taas MG MGS9 maksaa 46 900 € . Ero on noin 834 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Skoda Kodiaq kuluttaa 1,5 L/100km ja on siten merkittävästi taloudellisempi kuin MG MGS9, jonka kulutus on 2,4 L/100km. Ero on noin 0,9 L/100km.

Sähköisessä toimintamatkassa Skoda Kodiaq suoriutuu hieman paremmin: se yltää jopa 122 km:een, noin 22 km enemmän kuin MG MGS9.

Kodiaq

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa MG MGS9 tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa299 hv verrattuna 265 hv:een. Ero on noin 34 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Skoda Kodiaq on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 6,3 s, kun taas MG MGS9 tarvitsee 9,6 s. Ero on noin 3,3 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Skoda Kodiaq vetää minimaalisesti voimakkaammin, 400 Nm verrattuna 390 Nm:een. Eroa on noin 10 Nm.

Kodiaq

Tila ja käytännöllisyys

Perheauto vai arjen kumppani – kumpi tarjoaa enemmän tilaa, mukavuutta ja käytettävyyttä?

Istuimet: MG MGS9 tarjoaa enemmän paikkoja – 7 vs. 5.

Omapainossa Skoda Kodiaq on huomattavasti kevyempi – 1 684 kg verrattuna 2 160 kg:een. Painoero on noin 476 kg.

Tavaratilan koossa Skoda Kodiaq tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 910 L verrattuna 332 L:een. Ero on noin 578 L.

Kantavuudessa Skoda Kodiaq tarjoaa minimaalisesti enemmän – 563 kg verrattuna 557 kg:een. Ero on noin 6 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

Skoda Kodiaq on ylivoimainen objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 46 000 €
Kodiaq

Skoda Kodiaq

  • Moottorityyppi : Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
  • Vaihteisto : Automaatti
  • Vetotapa : Neliveto, Etuveto
  • Teho hv : 150 - 265 hv
  • Kulutus L/100km : 1,5 - 8,2 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde : 119 - 122 km
Skoda Kodiaq
MG MGS9

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Skoda Kodiaq

Kodiaq on tilava ja käytännöllinen katumaasturi, joka sopii mainiosti perheelle ja pitkille matkoille ilman turhaa prameilua. Sisätilat ovat huolella suunnitellut ja arjen käytössä fiksut, joten Kodiaq tarjoaa mukavuutta ja luotettavuutta ripauksella seikkailuhenkeä.

Tiedot

MG MGS9

MG MGS9 on tyylikkäästi muotoiltu ja miellyttävä ajaa, yhdistäen riittävän urheilullisuuden ja arjen mukavuuden. Se sopii hyvin sekä kaupunkiajoon että pidemmille matkoille, ja tarjoaa käytännölliset tilaratkaisut sekä houkuttelevan vaihtoehdon ostajalle.

Tiedot
Skoda Kodiaq
MG MGS9

Kustannukset ja kulutus

Hinta
46 000 - 61 500 €
Hinta
46 900 - 50 800 €
Kulutus L/100km
1,5 - 8,2 L/100km
Kulutus L/100km
2,4 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
119 - 122 km
Sähköinen toimintasäde
100 km
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
35 - 186 g/km
CO2
54 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
SUV
Kori
SUV
Istuimet
5
Istuimet
7
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 684 - 1 970 kg
Omamassa
2 160 kg
Tavaratila
745 - 910 L
Tavaratila
332 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 864 mm
Leveys
1 967 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
460 - 563 kg
Kantavuus
557 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Diesel, Plug-in hybridi
Moottorityyppi
Plug-in hybridi
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Automaattivaihteisto
Vetotapa
Neliveto, Etuveto
Vetotapa
Etuveto
Teho hv
150 - 265 hv
Teho hv
299 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
6,3 - 9,7 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
9,6 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
250 - 400 Nm
Vääntömomentti
390 Nm
Sylinterien lukumäärä
4
Sylinterien lukumäärä
4
Teho kW
110 - 195 kW
Teho kW
220 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 984 cm3
Iskutilavuus
1 496 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 025
Mallivuosi
2026
CO2-tehokkuusluokka
F, G, E, B
CO2-tehokkuusluokka
B
Merkki
Skoda
Merkki
MG
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.