Vertaa tehoa (177 hv vs 156 hv), tavaratilaa ja hintaa (21 000 € vs 25 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, Skoda Fabia vai Citroen C4?
Kaikki tiedot suorituskyvystä, kulutuksesta, toimintamatkasta ja tavaratilasta löytyvät teknisestä vertailusta alempana – mukana myös käyttäjäarviot molemmista malleista.
Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.
Skoda Fabia on hieman edullisempi – sen lähtöhinta on 21 000 € , kun taas Citroen C4 maksaa 25 000 € . Ero on noin 3 959 €.
Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: Citroen C4 kuluttaa 4,7 L/100km ja on siten hieman taloudellisempi kuin Skoda Fabia, jonka kulutus on 4,9 L/100km. Ero on noin 0,2 L/100km.
Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.
Moottoritehossa Skoda Fabia tarjoaa jonkin verran enemmän tehoa – 177 hv verrattuna 156 hv:een. Ero on noin 21 hv.
Kiihdytyksessä 0–100 km/h Skoda Fabia on minimaalisesti nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 7,4 s, kun taas Citroen C4 tarvitsee 8 s. Ero on noin 0,6 s sekuntia.
Myös vääntömomentissa näkyy ero: Citroen C4 vetää melkein huomaamattomasti voimakkaammin, 270 Nm verrattuna 250 Nm:een. Eroa on noin 20 Nm.
Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.
Molemmissa autoissa on tilaa 5 henkilölle.
Omapainossa Skoda Fabia on selvästi kevyempi – 1 143 kg verrattuna 1 403 kg:een. Painoero on noin 260 kg.
Tavaratilan koossa Citroen C4 tarjoaa ilmeisesti enemmän tilaa – 510 L verrattuna 380 L:een. Ero on noin 130 L.
Kantavuudessa Skoda Fabia tarjoaa minimaalisesti enemmän – 437 kg verrattuna 406 kg:een. Ero on noin 31 kg.
Citroen C4 vain pieni etu objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.
Škoda Fabia on yllättävän käytännöllinen pikkukokoinen auto, joka yhdistää arjen tilan ja hillityn tyylin fiksuilla ratkaisuilla. Ajettavuus on juteltavan vaivatonta ja luotettavaa, joten Fabia tekee kaupunkiarkesta ja pidemmistä siirtymistä mukavamman ilman turhaa draamaa.
TiedotCitroën C4 erottuu katukuvassa rohkealla tyylillään ja pehmeällä jousituksellaan, joka tekee epätasaisista teistä lähes anteeksiannettavia. Se on fiksu valinta ostajalle, joka haluaa käytännöllisyyttä ja ranskalaista charmia ilman turhaa jäykistelyä.
TiedotKustannukset ja kulutus |
|
|---|---|
|
Hinta
21 000 - 37 000 €
|
Hinta
25 000 - 39 100 €
|
|
Kulutus L/100km
4,9 - 5,6 L/100km
|
Kulutus L/100km
4,7 - 4,8 L/100km
|
|
Kulutus kWh/100km
-
|
Kulutus kWh/100km
14,6 - 15,3 kWh/100km
|
|
Sähköinen toimintasäde
-
|
Sähköinen toimintasäde
354 - 427 km
|
|
Akun kapasiteetti
-
|
Akun kapasiteetti
-
|
|
CO2
112 - 126 g/km
|
CO2
0 - 108 g/km
|
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Polttoainesäiliön tilavuus
-
|
Mitat ja kori |
|
|---|---|
|
Kori
Viistoperä
|
Kori
SUV
|
|
Istuimet
5
|
Istuimet
5
|
|
Ovet
-
|
Ovet
-
|
|
Omamassa
1 143 - 1 278 kg
|
Omamassa
1 403 - 1 652 kg
|
|
Tavaratila
380 L
|
Tavaratila
380 - 510 L
|
|
Pituus
-
|
Pituus
-
|
|
Leveys
1 780 mm
|
Leveys
1 800 - 1 834 mm
|
|
Korkeus
-
|
Korkeus
-
|
|
Maksimi tavaratila
-
|
Maksimi tavaratila
-
|
|
Kantavuus
402 - 437 kg
|
Kantavuus
379 - 406 kg
|
Moottori ja suorituskyky |
|
|---|---|
|
Moottorityyppi
Bensiini
|
Moottorityyppi
Sähkö, Bensiini MHEV
|
|
Vaihteisto
Manuel, Automaatti
|
Vaihteisto
Automaatti
|
|
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
Vaihteiston lisätiedot
Alennusvaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
|
|
Vetotapa
Etuveto
|
Vetotapa
Etuveto
|
|
Teho hv
80 - 177 hv
|
Teho hv
110 - 156 hv
|
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,4 - 15,7 s
|
Kiihtyvyys 0-100 km/h
8 - 10,8 s
|
|
Huippunopeus
-
|
Huippunopeus
-
|
|
Vääntömomentti
93 - 250 Nm
|
Vääntömomentti
205 - 270 Nm
|
|
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
|
Sylinterien lukumäärä
3
|
|
Teho kW
59 - 130 kW
|
Teho kW
81 - 115 kW
|
|
Iskutilavuus
999 - 1 498 cm3
|
Iskutilavuus
1 199 cm3
|
Yleistä |
|
|---|---|
|
Mallivuosi
2025
|
Mallivuosi
2 025 - 2 026
|
|
CO2-tehokkuusluokka
D, C
|
CO2-tehokkuusluokka
A, C
|
|
Merkki
Skoda
|
Merkki
Citroen
|