VS

SEAT Leon SP Sportstourer vs Maserati GT2 Stradale vertailu

Vertaa tehoa (272 hv vs 641 hv), tavaratilaa ja hintaa (31 900 € vs 323 000 € ) yhdellä silmäyksellä. Kumpi auto on sinulle parempi valinta, SEAT Leon SP Sportstourer vai Maserati GT2 Stradale?

SEAT Leon SP Sportstourer vs Maserati GT2 Stradale: tärkeimmät erot

SEAT Leon SP Sportstourer

  • ratkaisevasti halvempi
  • ratkaisevasti taloudellisempi
  • tuskin kevyempi
  • selvästi enemmän tavaratilaa
Tiedot

Maserati GT2 Stradale

  • merkittävästi enemmän tehoa
  • merkittävästi nopeampi 0–100 km/h
Tiedot

Tässä mennään yksityiskohtiin: tekniset erot tarkemmin

Leon SP Sportstourer

Kustannukset ja kulutus

Hinta ja kulutus ovat tärkeimpiä ostopäätökseen vaikuttavia tekijöitä – ja juuri täällä erot usein korostuvat.

SEAT Leon SP Sportstourer on ratkaisevasti edullisempi – sen lähtöhinta on 31 900 € , kun taas Maserati GT2 Stradale maksaa 323 000 € . Ero on noin 291 150 €.

Myös polttoaineenkulutuksessa näkyy ero: SEAT Leon SP Sportstourer kuluttaa 1,3 L/100km ja on siten ratkaisevasti taloudellisempi kuin Maserati GT2 Stradale, jonka kulutus on 11,6 L/100km. Ero on noin 10,3 L/100km.

GT2 Stradale

Moottori ja suorituskyky

Teho, vääntömomentti ja kiihtyvyys kertovat paljon auton ajotuntumasta. Tässä näkyy, kumpi tarjoaa enemmän ajamisen iloa.

Moottoritehossa Maserati GT2 Stradale tarjoaa merkittävästi enemmän tehoa641 hv verrattuna 272 hv:een. Ero on noin 369 hv.

Kiihdytyksessä 0–100 km/h Maserati GT2 Stradale on merkittävästi nopeampi – se saavuttaa 100 km/h ajassa 2,8 s, kun taas SEAT Leon SP Sportstourer tarvitsee 7,9 s. Ero on noin 5,1 s sekuntia.

Myös vääntömomentissa näkyy ero: Maserati GT2 Stradale vetää ratkaisevasti voimakkaammin, 720 Nm verrattuna 360 Nm:een. Eroa on noin 360 Nm.

Leon SP Sportstourer

Tila ja käytännöllisyys

Sisätilat, tavaratila ja kantavuus ratkaisevat auton arjen käytettävyyden. Mukavuus ja joustavuus ovat avainasemassa.

Istuimet: SEAT Leon SP Sportstourer tarjoaa enemmän paikkoja – 5 vs. 2.

Omapainossa SEAT Leon SP Sportstourer on tuskin kevyempi – 1 384 kg verrattuna 1 475 kg:een. Painoero on noin 91 kg.

Tavaratilan koossa SEAT Leon SP Sportstourer tarjoaa selvästi enemmän tilaa – 620 L verrattuna 100 L:een. Ero on noin 520 L.

Kantavuudessa SEAT Leon SP Sportstourer tarjoaa merkittävästi enemmän – 569 kg verrattuna 315 kg:een. Ero on noin 254 kg.

Kuka voittaa datavertailun?

SEAT Leon SP Sportstourer antaa kilpailijalle vähän mahdollisuuksia objektiivisessa datavertailussa.
Tämä arvio kertoo vain, kumpi malli kerää enemmän pisteitä paperilla – ei kumpi näistä kahdesta autosta tuntuu sinulle oikealta.

alkaen 31 900 €
Leon SP Sportstourer

SEAT Leon SP Sportstourer

  • Moottorityyppi Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel
  • Vaihteisto Manuaali, Automaatti
  • Vetotapa Etuveto
  • Teho hv 115 - 272 hv
  • Kulutus L/100km 1,3 - 5,6 L/100km
  • Sähköinen toimintasäde 131 km
SEAT Leon SP Sportstourer
Maserati GT2 Stradale

Kustannukset ja kulutus

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Moottori ja suorituskyky

Näytä yksityiskohtainen analyysi

Mitat ja kori

Näytä yksityiskohtainen analyysi

SEAT Leon SP Sportstourer

SEAT Leon Sportstourer tuntuu ajossa ketterältä ja enemmänkin hauskalta kuin perinteinen farmari, mutta arjen tarpeet on silti hoidettu tyylikkäästi. Sisätilat ovat laadukkaat ja tavaratila yllättävän monipuolinen, joten tämä Leon on erinomainen valinta niille, jotka haluavat sporttisen ilmeen ilman kompromisseja käytännöllisyydestä.

Tiedot

Maserati GT2 Stradale

Maserati GT2 Stradale tuo kilparadan sähäkän tunnelman suoraan maantielle ja tekee sen italialaisella tyylitajulla, joka kääntää päät jo kaukaa. Jos kaipaat autolta adrenaliinia ja viimeisteltyä luksusta samassa paketissa, tämä on se harvinainen herkkupala, joka palkitsee jokaisella kaasunpainalluksella.

Tiedot
SEAT Leon SP Sportstourer
Maserati GT2 Stradale

Kustannukset ja kulutus

Hinta
31 900 - 46 600 €
Hinta
323 000 €
Kulutus L/100km
1,3 - 5,6 L/100km
Kulutus L/100km
11,6 L/100km
Kulutus kWh/100km
-
Kulutus kWh/100km
-
Sähköinen toimintasäde
131 km
Sähköinen toimintasäde
-
Akun kapasiteetti
-
Akun kapasiteetti
-
CO2
28 - 128 g/km
CO2
265 g/km
Polttoainesäiliön tilavuus
-
Polttoainesäiliön tilavuus
-

Mitat ja kori

Kori
Farmari
Kori
Coupé
Istuimet
5
Istuimet
2
Ovet
-
Ovet
-
Omamassa
1 384 - 1 708 kg
Omamassa
1 475 kg
Tavaratila
470 - 620 L
Tavaratila
100 L
Pituus
-
Pituus
-
Leveys
1 799 mm
Leveys
1 965 mm
Korkeus
-
Korkeus
-
Maksimi tavaratila
-
Maksimi tavaratila
-
Kantavuus
422 - 569 kg
Kantavuus
315 kg

Moottori ja suorituskyky

Moottorityyppi
Bensiini, Bensiini MHEV, Plug-in hybridi, Diesel
Moottorityyppi
Bensiini
Vaihteisto
Manuaali, Automaatti
Vaihteisto
Automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Manuaalivaihteisto, Kaksoiskytkin automaatti
Vaihteiston lisätiedot
Kaksoiskytkin automaatti
Vetotapa
Etuveto
Vetotapa
Takaveto
Teho hv
115 - 272 hv
Teho hv
641 hv
Kiihtyvyys 0-100 km/h
7,9 - 10,8 s
Kiihtyvyys 0-100 km/h
2,8 s
Huippunopeus
-
Huippunopeus
-
Vääntömomentti
220 - 360 Nm
Vääntömomentti
720 Nm
Sylinterien lukumäärä
3 - 4
Sylinterien lukumäärä
6
Teho kW
85 - 200 kW
Teho kW
471 kW
Iskutilavuus
1 498 - 1 968 cm3
Iskutilavuus
3 000 cm3

Yleistä

Mallivuosi
2 024 - 2 026
Mallivuosi
2024
CO2-tehokkuusluokka
D, B
CO2-tehokkuusluokka
G
Merkki
SEAT
Merkki
Maserati
DriveDuel käyttää data-analyysiä ja tekoälyä ajoneuvotietojen analysointiin ja sisällön luomiseen. Sisältöä tarkistetaan ja parannetaan säännöllisesti. Näytetyt hinnat ovat arvioita, jotka perustuvat saksalaisiin listahintoihin ja on mukautettu kyseisen maan arvonlisäveroon. Maakohtaiset rekisteröintiverot eivät sisälly hintaan. Nämä tiedot eivät ole oikeudellisesti sitovia.